آکاایران: هنر جنبه های مختلف زیادی دارد و هر کسی با توجه به علاقه و استعداد خود یکی از شاخه های آن را بر می گزیند. از جمله بخش های پرطرفدار در این زمینه می توان به نقاشی اشاره کرد. نقاشی خود به شاخه های مختلف تقسیم می شود و در سبک های متفاوت پیگیری می گردد. با این حال همواره تابلوهای نقاشی قدیمی و فاخر که برترین هنرمندان جهان آن ها را ترسیم کرده اند، از اهمیت خاصی برخوردار بوده است.

عجیب ترین

اما بعضی از نقاشی ها هستند که واقعا آدم را گیج میکنند که چرا برخی ها اینقدر درموردش صحبت میکنند. هنر یا نقاشی هایی که یک بچه چند ساله میتواند با بوم سفید و چند قوطی رنگ و دست خالی آنها را بکشد!! و اگر به طرفداران این آثار بگویید: «این تنها چند قطره رنگ است که روی بوم سفید ریخته شده و هدف یا هنری در آن نهفته نیست.» قطعا شما را به عدم درک هنر «والا» متهم می کنند

به همین بهانه  در این مقاله از مجموعه مقالات آکا, تعدادی از عجیبترین و البته گران‌ترین تابلو‌های نقاشی فروخته شده جهان که آدم را گیج و سردرگم از تناقص هنری میکنند را گردآوری کرده ایم . قضاوت با شما. امیدواریم از مشاهده این مطلب لذت و استفاده ببرید.

 

نام نقاشی: دورامارو گربه (Dora Maarau Chat)

نقاش: پابلو پیکاسو

آخرین قیمت فروش: 95.2 میلیون دلار/ ارزش فعلی: 108 میلیون دلار

 

عجیب ترین


این نقاشی چهره «دورامار» را در سبک کوبیسم جاودانه کرده است. این نقاشی در سال 1941 نقاشی شده است. پیکاسو در آن سال ها سبک کوبیسم را به اوج رسانده بود.

این نقاشی تا سال 1963 در اختیار دو مجموعه دار اهل شیکاگو به نام های لی و ماری بلاک بود. بعد از این سال تا قرن بیست و یکم کسی این نقاشی را ندید. در سال 2005 دوباره سر و کله این نقاشی پیدا شد و بعد از اینکه در لندن، هنگ کنگ و نیویورک به نمایش گذاشته شد، در حراجی ساتبی نیویورک به یک ناشناس روسی فروخته شد. قیمتی که این ناشناس برای این تابلو پرداخت کرده 95.2 میلیون دلار بود.


بدون نام اثر ژان میشل باسکت

قیمت: ۱۱۰.۵ میلیون دلار

عجیب ترین

این اثر در فهرست گران‌ترین تابلو‌های نقاشی دنیا در رتبه بیستم قرار دارد و جالب است بدانید سبک اصلی خالق این اثر گرافیتی است. "بدون نام" وقتی در سال ۲۰۱۷ به قیمت بیش از ۱۱۰ میلیون دلار فروش رفت لقب گران‌ترین تابلو نقاشی خلق شده بعد از سال ۱۹۸۰ را به خود اختصاص داد.

ژان میشل باسکت سابقه همکاری با اندی وارهول را دارد و آثار او در بعضی از بهترین نمایشگاه‌های دنیا به نمایش در می‌آید.
بدون نام توسط یوساکو مازاوا، میلیاردر ژاپنی خریداری شد.


 

نام نقاشی: زن شماره سه (Woman III)

نقاش: ویلیام دوکونینگ

آخرین قیمت فروش: 137.5 میلیون دلار/ ارزش فعلی: 156 میلیون دلار

 

عجیب ترین


«زن شماره سه»، یکی از پنج تابلویی است که ویلیام دوکونینگ، نقاش ابسترکت اکسپرسیونیسم، بین سال های 1951 تا 1953 نقاشی کرده است. این نقاشی که 1.7 متر درازا و 1.2 پهنا دارد. در سال 1953 تکمیل شده است. این نقاشی از اواخر دهه 1970 تا سال 1994 در موزه هنرهای معاصر تهران نگهداری می شد. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی این نقاشی دیگر در این موزه به نمایش در نیامد تا در سال 1994 در وین با یک«شاهنامه طهماسبی» که متعلق به قرن شانزدهم است، معاوضه شد. در آن سال این نقاشی به دیوید گفن رسید که او هم در سال 2006 در یک حراجی آن را به قیمت 137.5 میلیون دلار به استیون ای، کوئن فروخت.


جیغ اثر ادوارد مانچ

قیمت: ۱۱۹.۹ میلیون دلار

عجیب ترین

تابلوی جیغ شاید یکی از نمادین‌ترین و البته معروف‌ترین آثار نقاشی دنیا به حساب می‌آید و کمتر کسی در عصر ما این نقاشی را ندیده است. جالب است بدانید مانچ جیغ را ۴ بار نقاشی کرده است و این تابلوی ۱۲۰ میلیون دلاری بسیار کم ارزش‌تر از تابلویی است که در گالری ملی نروژ در اسلو در حال نمایش است.


پرتره اول آدل بلاخ‌بایر یا زن طلایی رنگ اثر گوستاو کلیمت

قیمت: ۱۳۵ میلیون دلار

عجیب ترین

گوستاو کلیمت، نقاش اتریشی دو پرتره از آدل بلاخ بایر که در حقیقت همسر یک بانکدار بود، کشید. هر دوی این پرتره‌ها امروز بین ۲۰ نقاشی گران دنیا قرار دارند. این اثر در سال ۲۰۰۶ توسط میلیاردر روسی، رونالد لادر خریداری شد و در حال حاضر در گالری نئوی نیویورک به نمایش در می‌آید.


شماره ۵ یا ۱۹۴۸ اثر جکسون پولاک

قیمت: ۱۴۰ میلیون دلار

عجیب ترین

جکسون پولاک تابلو شماره ۵ را در سال ۱۹۴۸ به اتمام رساند و یک سال بعد با قیمت اندک ۱۵۰۰ دلار به یک نقاش دیگر به نام آلفونسو‌ای اوزوریو فروخت. شماره ۵ بعد از صدمه دیدن در منزل اوزوریو، برای ترمیم دوباره پبش خالقش برگشت که البته پولاک تصمیم گرفت به جای ترمیم، تمام تابلو را دوباره نقاشی کند. شماره ۵ در سال ۲۰۰۶ به قیمت ۱۴۰ میلیون دلار بفروش رسید و در آن زمان در صدر تابلو‌های گران دنیا قرار داشت.


سه مطالعه درباره لوسیان فروید اثر فرانسیس بیکن

قیمت: ۱۴۲.۴ میلیون دلار

عجیب ترین

فرانسیس بیکن این اثر را در سال ۱۹۶۹ و از روی دوست و رقیب حرفه‌ایش لوسیان فروید نقاشی کرد. این پرتره یکی از معروف‌ترین و البته گران‌ترین آثار نقاشی دنیا محسوب می‌شود و زمانی که در سال ۲۰۱۳ توسط الین وین خریداری شد، گرانترین نقاشی جهان به حساب می‌آمد.


پرتره دوم آدل بلاخ‌بایر اثر گوستاو کلیمت

قیمت: ۱۵۰ میلیون دلار

عجیب ترین

این اثر سیزدهمین تابلو گران قیمت دنیا و در حقیقت یکی از دو پرتره‌ای است که کلیمت از آدل کشید. بد نیست بدانید هردو پرتره در زمان جنگ جهانی دوم توسط نازی‌ها دزدیده شدند. خوشبختانه هر دو این آثار در نهایت به موزه‌ای در وین منتقل شدند. اثری که در تصویر می‌بینید در نهایت توسط اپرا وینفری خریداری شد هرچند که او این اثر را به میلیاردری چینی فروخت.

 


شماره ۶ یا بنفش، سبز و قرمز اثر مارک روثکو

قیمت: ۱۸۶ میلیون دلار

عجیب ترین

احتمالا به این فکر می‌کنید که شما هم می‌توانستید اینچنین بوم را رنگ کنید، اما تابلو شماره ۶ از زمانی که توسط روٍثکو تکمیل و عرضه شد اثری عمیق بر روی هنر معاصر جهان گذاشته است. جدا از قیمت نجومی از دلایل دیگر شهرت این اثر، قرار داشتن آن در یک دعوای حقوقی بین سرمایه‌دار روسی دیمیتری ریبولووف و مشاور هنری‌اش است. شماره ۶ و ۳۵ اثر هنری دیگر در متن این شکایت قرار داشتند که طی آن ریبولووف مشاورش را به کلاه‌برداری متهم کرد.


شماره ۱۷A اثر جکسون پولاک

قیمت: ۲۰۰ میلیون دلار

عجیب ترین

شماره ۱۷A را پولاک در سال ۱۹۴۸ به پایان رساند واین اثر به همراه تابلو مبادله توسط کنث سی گریفین در سال ۲۰۱۵ به ارزش مجموع ۵۰۰ میلیون دلار خریداری شد. شماره ۱۷A در حال حاضر نمایش عمومی ندارد، اما دیگر آثار جکسون پولاک در موزه‌هایی در سراسر دنیا از جمله موزه هنر‌های مدرن نیویورک قابل مشاهده است.

 


 

مبادله اثر ویلِم دِکونینگ

قیمت: ۳۰۰ میلیون دلار

عجیب ترین

دکونینگ مبادله را در سال ۱۹۵۵ و با الهام از فضای پیرامونش در نیویورک نقاشی کرده است.  مبادله دومین تابلو گران دنیا به حساب می‌آید و بد نیست بدانید یک میلیاردر به نام کنث سی گریفین تابلو مبادله را همراه تابلو ۱۷A پولاک جمعا با پرداخت ۵۰۰ میلیون دلار خریداری کرد. علاقه‌مندان به این اثر بی‌نظیر البته هنوز می‌توانند در انستیتو هنر شیکاگو این تابلو را از نزدیک مشاهده کنند.

 

گردآوری توسط بخش جالب انگیز سایت آکا
پربازدیدها
تبلیغات