Image result for ‫محمدعلی صفا‬‎

آکاآپ:724 شهید ارتشی استان خراسان‌شمالی هم‌چون ستارگانی تابناک بر تارک سترگ افتخارات این استان می‌درخشند. شهدایی که از استانی بسیار دور‌تر از مناطق درگیر با جنگ تحمیلی٬ به جبهه‌ها شتافته و برای دفاع از حیثیت و آرمان نظام مقدس اسلامی٬ از جان عزیزی خویش گذشته‌اند. یکی از این شهیدان که آوازه ی آن به گوش جهانیان رسیده است محمد علی صفا است,وی در جریان جنگ با عراق بـه تنهایی دریک هفته ۱۶۴ تانک را مورد هدف قرار داد و حتی در روز شهادتش ۳۴ تانک را منهدم کرد. طوری کـه حتی خود عراقی‌ها هم در حیرت بودند و صدای صدام نیز درامد و خرمشهر را قبرستان تانک‌هاي‌ خود نامید. برای مطالعه داستان زندگی و شهادت این شکارچی تانک در ادامه مطلب با اکا همراه باشید.

 

با بزرگترین شکارچی تانک در دنیا بیشتر آشنا شوید+عکس

 

محمدعلی صفا از قهرمانان ملی ایران

محمدعلی صفا در سال 1328 در بجنورد چشم به جهان ‌گشود و پس از گذراندن مقطع تحصیلی ابتدایی در دبستان ابن‌سینا، دوره متوسطه را در دبیرستان همت بجنورد به پایان رساند.

شهید صفا روحیه بسیار قوی و خستگی‌ناپذیری داشت و بر این اعتقاد بود که همه کسانی که ایرانی و مسلمان هستند باید به کشور خود خدمت کنند. ارتشی‌شدن محمد‌علی نیز به همان علاقه عجیب او به دفاع‌کردن و روحیه بسیار قوی و خستگی‌ناپذیری او بر می‌گردد.

پس از گذشت 18‌ماه دوره‌های سخت و فشرده کماندویی در ایران که مربیان این افراد از فرماندهان پایگاه رویال مارین انگلستان بودند٬ شهید صفا به‌عنوان فرد برتر در انجام عملیات‌های ویژه انتخاب شد و برای آموزش اولیه به پایگاه کماندویی رویال مارین انگلستان – معروف به «پایگاه موش‌های صحرا»  برای دوره‌های تخصصی شکار تانک اعزام شد.

در خارج از ایران یک سال دوره‌های تکمیلی کماندویی از قبیل S.P.S، شکار تانک، چتربازی، دوره‌های تخصصی تارزان کورس ژاپن، دوره های رزمی جودو، کونگ فو و جنگ در خشکی، دریا و هوا، به طول کشید و محمدعلی در تمام این دوره‌ها ممتاز بود. تلاش‌های او سبب شد عنوان و مدرک متخصص شکار تانک را از پایگاه کماندویی رویال مارین دریافت کند.

 امیر سرتیپ محمدعلی صفا در سال ۵۹ در خرمشهر بـه شهادت رسید. او از فرماندهان تکاوران دریایی بود.

 

Related image

 

 

از ان جایی کـه صفا توانسته بود دوره‌هاي‌ یاد شده رابا موفقیت در انگلستان بـه اتمام برساند و عنوان کماندوی برتر و مقام اول کماندویی ارتش‌هاي‌ جهان را از ان خود کند برای آموزش دوره‌هاي‌ تخصصی انهدام ناوهای جنگی بـه پایگاه کماندویی جان. اف .کندی ایالات امریکا اعزام شد و پس از گذراندن آموزش دوره‌هاي‌ مختلف در کشور آمریکا برای اولین بار در ایران توانست مدرک تخصصی کماندوی ویژه با عنوان انهدام ناوهای جنگی را دریافت کند.

هم چنین بـه دلیل شجاعت بسیاری کـه او در عملیات‌هاي‌ آموزشی از خودش نشان داده بود برای دوره‌هاي‌ کماندویی زندگی در شرایط سخت بـه نام Long Hope «امید طولانی» در جنگل‌هاي‌ آمازون نیز انتخاب شد.

بـه دلیل ان‌کـه محمد علی علاقه شدیدی بـه میهن و خدمت بـه مردم داشت، پس از آموزش بـه کشور بازگشت و آموخته‌هاي‌ خودرا در اختیار هموطنان قرار داد ودر قدم اول در پایگاه کماندویی نیروی دریایی ارتش در بوشهر بـه عنوان مربی و استاد بـه تعلیم و تربیت کماندوها پرداخت ودر روزهای اول پیروزی انقلاب کـه کشور شرایط خاصی داشت و افراد ضد انقلاب در گوشه و کنار، آشوبگری می کردند محمدعلی نیز همگام با مردم انقلابی بـه دفاع از انقلاب پرداخت. صفا در هنگام درگیری با نیروهای ضد انقلاب از راه دور هدف تیراندازی قرار گرفت و از ناحیه شکم بـه شدت زخمی شد.

پس از زخمی شدن او را بـه بیمارستان انتقال دادند و پس از ۳ بار عمل جراحی قسمتی از روده‌هاي‌ محمد علی قطع و برداشته شد اما با روحیه قوی کـه داشت دوباره توانست سلامتی خودرا بـه دست آورد.

با بزرگترین شکارچی تانک در دنیا بیشتر آشنا شوید+عکس

 

هم زمان با آغاز جنگ تحمیلی با توجه بـه این‌که محمد علی دو سال استراحت دکتری داشت اما خودرا برای نبرد با دشمن متجاوز آماده کرد، او بر این باور بود کـه باید از تخصص اش کـه در چند کشور مختلف دیده اسـت برای خدمت بـه کشور و آموزش نیروهای ارتش استفاده کند. او کـه بـه تاکتیک‌هاي‌ جنگی و استراتژیکی اشراف کامل داشت و این ویژگی بارز ان محمد علی بود.

در روز ۳۱ شهریور سال ۱۳۵۹ ارتش بعث عراق بـه ظرفیت دو لشکر تانک و با تمام تجهیزات، بـه خرمشهر حمله کرد و نیمی از خرمشهر را بـه اشغال خود درآورد، دراین هنگام محمدعلی بـه همراه سایر کماندوها نیروی دریایی بوشهر با رشادت و جانفشانی ودر حالی کـه تعداد نفرات ان‌ها کمتر از یک دهم لشکر عراق بود توانستند ۱۶۴ تا از تانک‌هاي‌ افسانه‌اي کـه در اختیار لشکر عراق قرار داشت را منهدم کند و بـه کمک نیروهای خود ارتش عراق را بـه عقب راندند و بـه علت خسارت سنگینی کـه کماندوهای نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی بـه لشکر تانک صدام وارد آوردند بعد از اشغال خرمشهر، صدام متجاوز، خرمشهر را «قبرستان لشکر تانک» خود نامید. دراین درگیری‌ها ۱۳ ناو جنگی و موشک‌انداز ارتش عراق راغرق کرد. صفا توانست در طول یک هفته رکورد شکار تانک‌ در دنیا را بشکند.

سرانجام باوجود مقاومت‌هاي‌ بسیار کماندوهای نیروی دریایی ارتش و پس از انهدام صدها تانک و تار و مار کردن لشکر عراق، محمدعلی صفا در ۴ آبان ۱۳۵۹ بر اثر انفجار خمپاره و اصابت ترکش بـه ناحیه پیشانی، پا و پهلو بـه درجه رفیع شهادت نایل آمد. اعتقادات قوی شهید صفا و دیگر رزمندگان اسلام موجب شد تا ان ها بتوانند در برابر امکانات بیشمار دشمن تا دندان مسلح مقاومت جانانه‌اي داشته باشند.

 

 

با بزرگترین شکارچی تانک در دنیا بیشتر آشنا شوید+عکس

شهیدی کـه در انگلستان برای او تندیس ساختند

پس از اعلام خبر شهادت وی تمام مردم بجنورد و شهر های اطراف در غم از دست دادن ان شهید سوگواری کردند و عده زیادی از شهر های اطراف، گرگان و مازندران برای تشییع جنازه محمدعلی بـه بجنورد آمدند و نامه تسلیتی از طرف پایگاه کماندویی رویال مارین انگلستان برای خانواده صفا ارسال شد کـه در ان نامه اعلام کرده بودند بـه خاطر شهادت محمدعلی صفا مدت سه روز پرچم این پایگاه نیمه برافراشته بوده اسـت.

این پایگاه همچنین تندیسی از وی ساخت و پایگاهی بـه نام پایگاه شکارچی تانک محمد علی صفا در انگلستان بنا شد. در تهران، بجنورد و بوشهر نیز خیابان‌هاي‌ بـه نام شهید «صفا» نام گذاری شد.

مروت و جوانمردی، سرشت پاک، شجاعت، حقیقت در گفتار، کردار نیک، داشتن انفاق و تعاون و مشورت در کارها و دارا بودن مراتب ایثار یعنی شهادت، در سرشت و ذات شهیدمحمد علی صفا بـه وضوح بـه چشم میخورد.

 

گردآوری توسط بخش خواندنی ها و دیدنی ها سایت آکا
تبلیغات