به صورت کلی این بازی میان دو گروه بازیکن صورت می گیرد. یکی از گروه ها با عنوان اقلیت آگاه شناخته می شوند و در سوی دیگر اکثریت ناآگاه را داریم. نقش بازیکنان بازی مافیا به صورت مخفیانه مشخص می شود. در بازی مافیا شما یا نقش شهروند و یا نقش مافیا را بازی می کنید. و یک نفر نیز به عنوان حاکم انتخاب میشود و بازی را اداره میکند. به او گاد میگویند

تاریخچه بازی گروهی مافیا

آموزش بازی گروهی

این بازی برای اولین بار توسط فردی به نام دیمیتری دیویدف دانشجوی دانشکده روانشناسی دانشگاه مسکو تحت عنوان یک پروژه تحقیقاتی ایجاد و مورد بررسی قرار گرفته است و پس از آن به تدریج در آمریکا و اروپا نیز گسترش یافته است تا جایی که در دهه 90 به عنوان یک سرگرمی محبوب در میان خانواده ها جا باز کرده است.

محدودیتی در تعداد بازیکنان وجود ندارد اما معمولا ۳ یا ۴ نفر مافیا و ۸ یا ۹ نفر شهروند می شوند. حاکم یا گاد قرعه کشی میکند و نقش های افراد را مشخص میکند. این نقش ها  عبارتند از دکتر، کاراگاه، هیت من، فراماسون، کشیش، رویین تن، فاحشه، فارمر، تروریست و انواع و اقسام دیگر اسامی تبدیل به نقش های افراد می شوند

آموزش بازی گروهی

هدف اصلی بازی مافیا از بین بردن گروه شهروندان توسط مافیا و یا برعکس آن است. در واقع زمانی که یکی از این دو گروه در اکثریت خود باشند این بازی به پایان می رسد. برای درک بهتر این موضوع برای شما مثالی میزنم.

فرض کنید که یک گروه 10 نفره برای انجام بازی حضور پیدا کرده اند. اولین قدم این است که کارت ها باید در میان افراد پخش شود، این کار توسط خدا انجام می شود. گاد در روند بازی نقشی ندارد و فقط وظیفه نظارت بر بازی را بر عهده دارد.

خدا کارت ها را به افراد می دهد و در کل پروسه پخش کارت ها توجه کافی را دارد که کسی از نقش دیگری آگاه نشود. در این گروه 10 نفره تقسیم بندی ها به شکل زیر انجام می شود:

  • یک نفر کارآگاه
  • یک نفر دکتر
  • سه نفر مافیا
  • و پنج نفر شهروند

نکته ای که در این بازی بسیار مهم است این است که کسی نباید از نقش دیگری مطلع باشد و کسی نباید در مورد نقش خود برای دیگران توضیح دهد.

این بازی به دو بخش اصلی روز و شب تقسیم می شود. هنگامی که توسط خدا اعلام می شود که شب است، تمامی افراد باید چشمان خود را ببندند و تا زمانی که خدا نقش های آن ها را صدا نزده است نباید چشمان خود را باز کنند.

پس از آن هر کدام از نقش ها طبق گفته خدا باید چشمان خود را باز کنند تا خدا با آن ها آشنا شود. خدا به ترتیب نقش های مافیا، دکتر و کارآگاه را صدا می زند. مافیا در این سکوت همدیگر را می شناسند.

در طول شب نقش دار های بازی با توجه به نقش خود فعالیت لازم را انجام میدهند

در فاز روز تک تک بازیکنان صحبت میکنند، تا با توجه به صحبتهای سایر بازیکنان، اعضای تیم مافیا را شناسایی کنند. در صورت توافق اکثریت بازیکنان در رای گیری، در هر روز بازی یک نفر از در بازی حذف شده، و نقش ایشان از طرف گاد یا مجری بازی اعلام خواهد شد.

بازی در ۲ فاز روز و شب انجام میشود

زمانی که نقش ها مشخص شد فاز شب آغاز می شود و بازیکنان باید چشم های خود را ببندند. خدا دستور می دهد تا چشم های افراد مافیا باز شود. این افراد یکدیگر را می شناسند و سپس فاز روز با دستور خدا شروع می شود. اینجا است که همه باید چشم های خود را باز کنند، چه مافیا و چه شهروند.

حالا که افراد مافیا از وجود یکدیگر آگاه شده اند، بازی عملا آغاز می شود. بحث شروع می شود و همه می خواهند مافیا را بشناسند. همه چیز به حدس و گمان باز می گردد و افراد با توجه به شناخت از شخصیت یکدیگر و مسائل جدی یا غیر جدی، یکدیگر را متهم می کنند! در نهایت در پایان هر روز یک رای گیری صورت می گیرد. فردی که بیشترین رای را از بین شرکت کنندگان به دست آورد، باید از بین برود و به اصطلاح کشته شود. دو نفری که بیشترین رای بازیکنان را کسب کنند، می توانند از خود دفاع کنند. در نهایت یکی از آن ها باید بعد از وصیت بمیرد و از بازی خارج شود.

فرد بعد از این که بمیرد می تواند کارت خود را نشان دهد و هویتش را فاش کند.  مجدد حاکم به همه میگوید چشمهایشان را ببندند و بعد از بسته بودن و بسته ماندن چشمان تمام بازیکنان، حاکم به یکی از مافیاها می گوید تا چشم خود را باز کند. این مافیا که از سوی حاکم انتخاب شده، به یک شهروند اشاره می کند و او باید کشته شود. حاکم هنگام روز شدن بازی، فردی که بیشترین اشاره را دریافت کرده از بازی خارج می کند.

با نقش هایی که در آموزش بازی شب مافیا باید بدانید آشنا شوید: 

آموزش بازی گروهی

نقش‌های شهروندی

اسنایپر – کاراگاه – دکتر -فراماسون- کشیش – شهروند ساده

مافیای ساده: در فاز شب به همراه گادفادر بیدار می‌شود و یک نفر را برای کشته شدن انتخاب می‌کند. اولین گروهی که در فاز شب بیدار می‌شوند مافیاست که با این کار از هویت یکدیگر آشنا می‌شوند و اقلیت آگاه بازی را می‌سازند.

همانطور که در دنیای واقعی مافیا یکدیگر را می‌شناسند و در خفا دست به ترور شخصیت‌های مختلف می‌زنند.

گادفادر (پدرخوانده یا دن): رئیس مافیا محسوب می‌شود که در فاز شب با مافیاهای ساده بیدار می‌شود ولی می‌تواند خود را مافیای ساده نشان دهد. (یعنی زمانی که کدخدا در شب اول اعلام می‌کند “گادفادر اگر مایل است، خودش را اشاره کند” می‌تواند عکس العملی نداشته باشد) ضمناً گادفادر در فاز شب پس از مافیا جداگانه نیز بیدار می‌شود و می‌تواند نظر قبلی خود را نیز تغییر دهد، به هر حال انتخاب آخر با اوست.

همانطور که در دنیای واقعی پدرخوانده از هویت تمامی مافیا مطلع است اما بر اساس نظر خود می‌تواند هویت خود را مخفی نگاه دارد.

ناتاشا:  شخصیت منفی بازی که در فاز شب، با ندای خدا (پس از دکتر) بیدار می‌شود و یک نفر را انتخاب می‌کند که در روز بعد لال باشد. ناتاشا نقش مافیایی دارد و باید سعی کند که مافیا را کمک کند ولی از هویت همکارانش خبر ندارد. اگر کشیش درست عمل نکند شهروند منتخب در روز بعد حق صحبت کردن و رأی دادن ندارد.

در حقیقت ناتاشا نقش فاحشه را بازی می‌کند که باید سعی کند در شب با یکی از شهروندان موثر در روند بازی بخوابد تا با درخواست حق سکوت مانع از شهادت، رأی دادن و اعترافات وی در روز بعد شود.

دکتر:  در فاز شب، با ندای خدا  بیدار می‌شود و یک نفر را انتخاب می‌کند که از خطر ترور توسط هر یکی از نقش‌ها نجات یابد.

همانطور که در دنیای واقعی اگر دکتر به موقع بر بالین ترور شونده حاضر شود می‌تواند وی را نجات دهد.

کشیش (پدر روحانی):  در فاز شب با ندای خدا، پس از ناتاشا بیدار می‌شود و یک نفر را که حدس می‌زند لال شده باشد را انتخاب می‌کند که لال نباشد.

این مورد را می‌توان به توبه کردن فرد منتخب توسط ناتاشا نزد کشیش یا توافق وی با پلیس برای اعتراف و تحت حفاظت قرار گرفتن فرد منتخب تمثیل کرد.

کارآگاه(رییس پلیس):  در فاز شب، با ندای خدا بعد از کشیش بیدار می‌شود و یک نفر را که حدس می‌زند مافیا باشد را انتخاب می‌کند که از هویتش آگاه شود. اگر فرد مورد نظر، گادفادر یا ناتاشا باشد خدا به کاراگاه جواب منفی می‌دهد، به عبارت بهتر خدا فقط مافیاهای ساده را لو می‌دهد. در واقع کارآگاه با اشاره دست و بدون حرف زدن می‌پرسد ” این شخص مافیاست؟” و خدا نیز با سر جواب بلی یا خیر به وی نشان می‌دهد.

در فاز روز کارآگاه وظیفه دارد جو جلسه را به سمت محکوم کردن فردی که می‌داند مافیاست یا رفع اتهام کردن از کسی که می‌داند شهروند است هدایت کند. بر اساس موقیت بازی, وی حتی با معرفی کردن خود به شهروندان می‌تواند برای گفته‌های خود سند قابل قبولی ارائه دهد. اما در این حالت به احتمال زیاد مافیا که از هویت کارآگاه باخبر شده است در شب بعد اقدام به ترور وی می‌کند.

در حقیقت کارآگاه با جستجوی مخفیانه در جامعه می‌تواند از نقش مافیاهای رده پایین مطلع شود و با ارائه مستندات شهروندان را برای مجازات مافیا با خود همگام کند.

اسنایپر (پلیس بد):  در فاز شب، با ندای خدا بعد از کاراگاه بیدار می‌شود و یک نفر را که حدس می‌زند مافیا باشد را انتخاب می‌کند که کشته شود.

اسنایپر شبیه پلیسی است که چون نتوانسته درفاز روز افراد را متقاعد کند که به حدس وی برای مافیا شناختن دیگران اعتماد کنند؛ شبانه به اجرای عدالت شخصی می‌پردازد و اقدام به ترور مضنونین می‌کند.

تروریست: یکی از اعضای مافیاست که هرگاه در روز رای به کشته شدنش داده شود می‌تواند یکی از شهروندان را به انتخاب خود با خودش از بازی خارج کند.

فرض بر این است که او به خودش بمب بسته است.

ساقی: یکی از شهروندان است که در شب او هم با اعلام خدا چشم هایش را باز می‌کند (بلافاصله بعد از مافیا) و یکی را نشان می‌دهد. هر کس را که او نشان بدهد نقشش فقط در همان شب از بین می‌رود و به نقش پایه ای مافیا یا شهروند تبدیل می‌شود.

او نیز از هویت افراد آگاه نیست پس باید مراقب باشد نقش شهروندان را خنثی نکند. فردی که توسط ساقی انتخاب شده است در شب به فرمان خدا بیدار می‌شود اما به علت مستی توانایی انجام وظیفه ندارد. به این معنی که اگر وی کارآگاه باشد در هر صورت جواب منفی خواهد شنید و اگر سایر نقش‌ها باشد توانایی و امتیازات ویژه خود را از دست خواهد داد و هر چند که به شخصی اشاره کند برای وی اتفاق مورد نظر رخ نخواهد داد.

خدا باید توجه داشته باشد که به این علت که یکی از نقش‌ها توانایی خود را از دست داده نباید از بیدار کردن وی اجتناب کند زیرا با این عمل ساقی از هویت وی با خبر خواهد شد.

فراماسون:یکی از شخصیت‌های شهروندی است که در فاز شب با ندای خدا بیدار می‌شود و می‌تواند یکی از بازیکنان که احتمال می‌دهد شهروند باشد را انتخاب کند و با او لینک کند. خدا به بازیکن انتخاب شده توسط فراماسون به گونه‌ای که کسی متوجه نشود دست می‌زند، آن بازیکن چشم را باز می‌کند و ۲ نفر یکدیگر را شناسایی می‌کنند. منظور از این حرکت شناسایی شهروندان به صورت مخفیانه می‌باشد. در شب‌های بعد به همین ترتیب ۲ نفر می‌توانند چشم‌ها را باز کنند و با نفر سوم لینک کنند و ۳ نفر یکدیگر را بشناسند.

آموزش بازی شب مافیا به صورت مرحله به مرحله : 

آموزش بازی شب مافیا - بازی مافیا - آموزش مرحله ای بازی شب مافیا

در این بخش به آموزش قدم‌ به قدم بازی مافیا خواهیم پرداخت. با ما باشید.

 

شب اول

روایتگر، بازی را شروع کرده و به همه افراد می‌گوید که چشم خود را ببندند. پس از آن‌که اطمینان حاصل کرد تمام افراد چشم خود را بسته‌اند، روایتگر فرمان روبه‌رو را می‌دهد: «مافیا، بیدار.» مافیاهای بازی چشم خود را باز می‌کنند و همدیگر را می‌شناسند. سپس بار دیگر چشم خود را می‌بندند.

 

روز اول

تمام افراد چشمان خود را باز کرده و بازی شروع می‌شود. در این مرحله هرکدام از افراد برای پیشبرد بازی و پی‌بردن به نقش سایرین، باید یکدیگر را متهم کنند. در این مرحله به راحتی می‌توان رفتارهای غیرمعمول را شناسایی کرد: آیا کسی خجالتی‌تر از معمول رفتار می‌کند؟ و یا شاید یکی از افراد کمی بیشتر از حد نرمال حرف می‌زند. یکی از مواردی که در این مرحله از بازی مافیا برای شناسایی افراد دیگر به شما کمک خواهد کرد، پرسیدن سوال‌های سرراست در رابطه با نقش افراد است. علاوه بر این، همواره به چشمان طرف مقابل نگاه کنید و از او بپرسید که آیا در گروه مافیا حضور دارد یا نه. پس از آن‌که تمام افراد گروه، خود را ابراز کردند، نوبت به متهم کردن و کاندید کردن یک یا چند نفر از حاضرین به عنوان مظنون و یا مظنونین مافیا می‌رسد. سپس با اشاره روایتگر، نوبت به رای‌گیری برای کشتن یکی از افراد می‌رسد و هر کدام از افراد بازی به شخصی که فکر می‌کند جزو گروه مافیا است، رای خواهد داد. اگر مظنون‌ها بیش از یک نفر باشند (که معمولا نیز این اتفاق می‌‌افتد)، فردی انتخاب می‌شود که بیشترین رای را از میان جمع بیاورد. فردی که انتخاب می‌شود، کشته شده و از دور بازی خارج خواهد شد. فرد مورد نظر نباید پس از کشته ‌شدن، حرف بزند و یا نقش خود را مشخص کند.

آموزش بازی گروهی

 

شب دوم

تمام افراد بازی چشم خود را بسته‌اند. روایتگر، گروه مافیا را بیدار می‌کند و از آن‌ها می‌پرسد که قصد کشتن چه‌ کسی را دارند. پس از آن، روایتگر برای اولین بار دکتر بازی را بیدار می‌کند و از او می‌پرسد که چه فردی را می‌خواهد نجات دهد. روایتگر سپس کارآگاه را باید بیدار کند و از او بپرسد که قصد پی‌بردن به هویت چه کسی را دارد.

 

روز دوم

روایتگر همه بازیکن‌ها را بیدار می‌کند. یکی از افراد کشته‌ شده است؛ مگر آن‌که دکتر در روز قبل، فرد مورد هدف توسط مافیا را شناسایی کرده و او را نجات داده باشد. بازی مافیا به همین شکل در چرخه‌های روز و شب ادامه پیدا می‌کند تا زمانی که شهروندها موفق شوند تمام افراد گروه مافیا را از بین ببرند و یا گروه مافیا بتواند با از بین‌بردن تک‌ تک شهروندها در اکثریت قرار گیرد.

آموزش بازی گروهی

پس از آن‌که در بازی مافیا کشته و از بازی خارج شدید، این قابلیت را پیدا خواهید کرد که هنگام شب، هویت واقعی تمام افراد را ببینید. شاید در این مرحله نسبت به این امر که چه کسی شما را فریب داده شوکه شوید و به مرور با افراد دیگری که همانند شما از بازی خارج می‌شوند، همذات‌پنداری می‌کنید. شاید بتوان گفت همین که خارج از بازی با دانستن هویت تمام افراد، وقایع آن را تماشا می‌کنید، خود به اندازه شرکت در بازی مافیا جذابیت دارد. امکان زیادی وجود دارد که پس از اتمام بازی، ساعت‌ها در مورد آن با دوستان خود صحبت کنید و این یکی از جذابیت‌های بازی مافیا محسوب می‌شود. اگر در بازی برنده شوید، روزها در مورد بازی مافیایی صحبت خواهید کرد که موفق شدید در آن، دوستان و آشنایان نزدیک خود را یک به یک فریب داده و به پیروزی برسید.

آموزش بازی گروهی

گردآوری توسط بخش خواندنی ها و دیدنی ها سایت آکا
تبلیغات