نماز شب پانزدهم ماه شعبان (بلدالامین) پانزدهمین روز از ماه شعبان مصادف با سالروز ولادت منجی عالم بشریت حضرت مهدی (عج) است و برای این عید با عظمت، آداب و اعمالی توصیه شده است. این شب از جمله‌ی شبهای پر برکت و با فیض ماه شعبان است که دارای ارزش‌های معنوی زیادی است و از لحاظ برتری و با فضیلت بودن همانند شب‌های قدر دارای ارزش و منزلت فراوان می‌باشد همانطور که در مقام معنوی شب‌های قدر فرموده‌اند: «فإنّها لیلة آلی الله علی نفسه الا یردّ سائلاً له فیها ما لم یسأل معصیة»

از جمله اعمال شب نیمه شعبان نمازی است که خواندن آن در این شب توصیه شده است. آیا می‌دانید نماز نیمه شعبان چند رکعت است؟ نماز شب نیمه شعبان به شکل های مختلف از معصومین روایت شده است. نماز شب نیمه شعبان در مفاتیح نیز آمده و خواندن آن در شب نیمه شعبان مستحب است. در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا نماز شب نیمه شعبان را آموزش خواهیم داد. با ما همراه باشید.

نماز شب نیمه شعبان چند رکعت است؟

رسول خدا-صلّی اللّه علیه و آله و سلّم-فرمود:

هرکس در شب نیمه‌ی شعبان طهارت [وضو]بگیرد و نیکو طهارت بگیرد و دو پاره لباس پاکیزه بپوشد و آن‌گاه به سوی جایگاه گزاردن نماز خود برود

و بعد از نماز عشا،  دو  رکعت نماز-در رکعت اول سوره‌ی «حمد» و  سه  آیه‌ی اول سوره‌ی «بقره» و آیة الکرسی و  سه  آیه‌ی آخر سوره‌ی «بقره»

و در رکعت دوم سوره‌ی «حمد» یک  بار و سوره‌ی «قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ اَلنّاسِ» را  هفت  بار و سوره‌ی «قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ اَلْفَلَقِ»  هفت بار و سوره‌ی «قُلْ هُوَ اَللّهُ أَحَدٌ»  هفت بار-بخواند

و بعد از سلام نماز، چهار  رکعت دیگر نماز-در رکعت اول سوره‌ی «یس» و در رکعت دوم سوره‌ی «حم دخان» و در رکعت سوم «الم سجده» و در رکعت چهارم سوره‌ی «تَبارَکَ اَلَّذِی بِیَدِهِ اَلْمُلْکُ»- بخواند.

و بعد از این نماز، صد  رکعت نماز دیگر-در هر رکعت سوره‌ی «حمد» یک  بار و سوره‌ی «قُلْ هُوَ اَللّهُ أَحَدٌ»-  ده  بار بخواند،

خداوند متعال  سه  حاجت او را یا در دنیای زودرس، یا در آخرت دیررس، برآورده می‌کند و اگر در آن شب از خدا بخواهد که مرا ببیند، مرا می‌بیند.(مصباح المتهجد، جلد2،صفحه838 )

نماز شب پانزدهم ماه شعبان (بلدالامین)

نماز شب پانزدهم ماه شعبان (بلدالامین)

پیامبر صلی الله علیه و آله روایت شده و از بعضی کتب المزارات نقل شده اند:

هر کس در شب پانزدهم ماه شعبان این نماز را بخواند، چهار رکعت در هر رکعت یک بار سوره حمد و ده بار سوره توحید قرائت گردد، بعد از سلام نماز می گوید:

اللَّهُمَّ اغْفِرْ لَنَا

ده بار

یَا رَبِّ ارْحَمْنَا

ده بار

سُبْحَانَ الَّذِی یُحْیِی الْمَوْتَی وَ یُمِیتُ الْأَحْیَاءَ وَ هُوَ عَلی‏ کُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدِیرٌ

ده بار بخواند، خدا مستجاب می کند دعای اورا، و برمی آورد حاجات دنیا و آخرتش را، و نامه عملش را به دست راستش می دهد و در حفظ خدا تا سال آینده می باشد.

ابراهیم بن علی کفعمی در مصباح به نقل از پیامبر صلی الله علیه و آله آورده است که فرمود:

 

 

نماز شب پانزدهم ماه شعبان (بلدالامین)

هرکس در شب پانزدهم شعبان، بین نماز مغرب و عشا،  چهار  رکعت نماز-در هر رکعت حمد یک بار و سوره‌ی توحید ده بار، بخواند و بعد از سلام نماز بگوید:

اللَّهُمَّ اغْفِرْ لَنَا

ده بار

یَا رَبِّ ارْحَمْنَا

ده بار

سُبْحَانَ الَّذِی یُحْیِی الْمَوْتَی وَ یُمِیتُ الْأَحْیَاءَ وَ هُوَ عَلَی کُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدِیرٌ

ده بار

خداوند متعال دعای او را مستجاب می‌گرداند.

گردآوری توسط بخش خواندنی ها و دیدنی ها سایت آکا
تبلیغات