معرفی بدنام‌ترین گیاهان زیبا و سمی دنیا! +عکس

آکاایران: گیاهان هم مثل هر موجود زنده دیگری مکانیزم دفاعی به شکل تیغ، خار و نیش‌دارند تا از خودشان در برابر حیوانات دفاع کنند.

در نگاه اول ممکن است تمامی گیاهان زیبا و بی خطر به نظر برسند، اما باید بدانید بسیاری از آن‌ها می‌توانند کشنده‌ترین سموم جهان را تولید کنند. برخی از گیاهان حتی می‌توانند حیوانات و انسان‌ها را با مواد شیمیایی خطرناک خود بکشند. جالب است بدانید که خیلی از این گیاهان سمی و کشنده در حیاط خودمان یا همسایه‌هایمان وجود دارند، پس بد نیست آنها را بشناسید و از آنها دوری کنید

 

معرفی سمی ترین گیاهان زیبای دنیا

کرچک (Ricinus communis)

معرفی بدنام‌ترین گیاهان زیبا و سمی دنیا! +عکس

کرچک که به طور گسترده به عنوان یک گیاه زینتی رشد می‌کند گیاه جذاب بومی آفریقا است. بذر‌های فراوری‌شده‌ی این گیاه منبع روغن کرچک هستند، اما به صورت طبیعی حاوی پروتئین زهرآلود است، حتی مقادیر کوچک آن کشنده است. فقط یک یا دو بذر برای کشتن یک بچه و هشت بذر برای کشتن یک بزرگسال کافی است. کارکرد پروتئین زهرین (ریزین) به این صورت است که مانع بهم‌پیوستگیِ پروتئین‌های درون سلول‌ها می‌شود و می‌تواند سبب استفراغ شدید، اسهال، حمله ناگهانی مرض و حتی مرگ شود. سال ۱۹۷۸ از سم این گیاه برای کشتن گئورگی مارکوف، روزنامه‌نگاری که علیه دولت بلغارستان سخن گفته بود استفاده شد. بسیاری از مرگ‌های ناشی از سم این گیاه در اثر مصرف تصادفی آن توسط کودکان و حیوانات خانگی بوده است.

گیاه Wild Parsnip

معرفی بدنام‌ترین گیاهان زیبا و سمی دنیا! +عکس

یکی دیگر از سمی‌ترین گیاهان جهان، Wild Parsnip است. جعفری وحشی یکی از گیاهان خانواده هویج محسوب می‌شود. این گیاه بومی اروپا و آسیا است، اما توسط مهاجران اروپایی به آمریکای شمالی آورده شده است. شیره این گیاه در صورت فعال شدن توسط نور خورشید می‌تواند باعث سوختگی شدید شود و به پوست آسیب جدی برساند. شیره این گیاه می‌تواند پوست انسا را در برابر اشعه ماوراء بنفش آسیب پذیر کنند.هر قسمت از این گیاه به شدت سمی است. این گیاه دو ماده شیمیایی اولاندرین و نرین را آزاد می‌کند که اگر آن‌ها را از برگ هایش مصرف کنید می‌توانند باعث مرگ شوند. این بسیار خطرناک است که اگر عسل تهیه شده توسط زنبور عسل مصرف کننده این گیاه را بخورید، ممکن است از آن نیز مسموم شوید.

چشم خرچنگی (Abrus Precatorius)

معرفی بدنام‌ترین گیاهان زیبا و سمی دنیا! +عکس

بذر‌های سمی این گیاه حاوی آبرین است؛ یک پروتئین گیاهی سمی. چشم خرچنگی بومی نواحی گرمسیری است و معمولاً در ساخت جواهرات و تسبیح از آن استفاده می‌شود. بذر‌های این گیاه اگر دست‌نخورده بمانند سمی نیستند، اما اگر خراشیده، شکسته یا گاز زده شوند مرگبار می‌شوند. تنها ۳ میلیونیوم گرم آبرین می‌تواند یک بزرگسال را بکشد؛ کمتر از مقدار سمی که در یک بذر وجود دارد. بسیاری از جواهرسازان، هنگام کار با بذر‌های این گیاه پس از خراشیده شدن تصادفی انگشتان‌شان بیمار شده یا فوت کردند. آبرین نیز مانند ریزین مانع بهم‌پیوستگی پروتئینی درون سلول‌ها و ظرف چهار روز سبب ازکارافتادگی اندام می‌شود.

خرزهره (Nerium Oleander)

معرفی بدنام‌ترین گیاهان زیبا و سمی دنیا! +عکس

خرزهره در بین خطرناکترین گیاهان جهان قرار دارد و هر قسمت از این گیاه مملو از سموم است. دو مورد از کشنده‌ترین مواد شیمیایی جهان که اولاندرین و نرین هستند توسط این گیاه آزاد می‌شوند. سم این گیاه به قدری مضر است که حتی مصرف عسلی که از شهد این گیاه به دست آمده نیز می‌تواند شما را مسوم کند. گاهی از گیاه برای مقاصد تزئینی نیز استفاده می‌شود و عطر آن نیز بسیار جذاب است.

گل توتون (Nicotiana Tabacum)

معرفی بدنام‌ترین گیاهان زیبا و سمی دنیا! +عکس

توتون رایج‌ترین گیاه غیرخوراکی تجاری در دنیا است. تمام بخش‌های گیاه به ویژه برگ‌های آن حاوی ترکیب سمی آلکالوئید‌ نیکوتین و آناباسین است و در صورت خوردن، می‌تواند مرگبار باشد. به رغم گزینش آن به عنوان یک سم قلبی، نیکوتینِ تنباکو در سطح گسترده‌ای در دنیا مصرف می‌شود و روان‌گردان و اعتیادآور است. مصرف تنباکو هر ساله موجب مرگ ۵ میلیون انسان می‌شود و شاید بتوان گفت کشنده‌ترین گیاه دنیا است.

شوکران آبی (Cicuta Maculata)

معرفی بدنام‌ترین گیاهان زیبا و سمی دنیا! +عکس

شوکران آبی که رابطه‌ی نزدیکی با شوکران زهرآلود دارد در آمریکای شمالی به عنوان سمی‌ترین گیاه شناخته می‌شود. شوکران آبی یک گیاه وحشیِ بزرگ از خانواده‌ی هویج، شبیه Queen Anne’s lace (هویج وحشی) است و گاهی‌اوقات آن را با زردک خوراکی و کرفس اشتباه می‌گیرند. با این حال، شوکران آبی حاوی سیکوتوکسینِ کشنده است، به ویژه در ریشه‌ها و در صورتی که کسی تصادفاً آن را بخورد، به سرعت با نشانه‌های مرگبار آن مواجه می‌شود. تشنج‌، گرفتگی‌های شکمی، حالت تهوع و مرگ از نشانه‌های شایع مصرف آن هستند و کسانی که جان سالم به در می‌برند، معمولاً به فراموشی یا لرزش‌های ثابت دچار می‌شوند.

شابیزک (Atropa Belladonna)

معرفی بدنام‌ترین گیاهان زیبا و سمی دنیا! +عکس

شیرینی میوه‌ها یا توت‌های این گیاه است که کودکان و بزرگسالان بی‌خبر را به مصرف این گیاه مهلک ترغیب می‌کند. شابیزک که بومی نواحی پوشیده از درخت یا بیابانیِ اوراسیای مرکزی و جنوبی است، برگ‌های سبز مات و توت‌های سیاه براق به اندازه‌ی گیلاس دارد. شابیزک حاوی آتروفین و اسکوپولامین در ساقه‌ها، برگ‌ها، توت‌ها و ریشه‌هایش است و منجر به فلج‌شدگی در عضلات غیرارادی بدن از جمله قلب می‌شود. حتی تماس فیزیکی با برگ‌های این گیاه ممکن است موجب سوزش پوست شود.

زرآوند سفید (Ageratina Altissima)

معرفی بدنام‌ترین گیاهان زیبا و سمی دنیا! +عکس

یک گیاه به ظاهر بی‌ضرر که مسئول مرگ مادر آبراهام لینکولن یعنی نانسی هانکس بود. زرآوند سفید متعلق به آمریکای شمالی است و خوشه‌ گل‌های سفید کوچک سَرتخت دارد و حاوی یک الکل سمی به نام ترِمِاتول است. برخلاف کسانی که مستقیماً از خوردن گیاهان کشنده جانشان را از دست دادند، نانسی هانکس بیچاره صرفاً با نوشیدن شیر گاوی که از این گیاه تغذیه کرده بود مسموم شد. در واقع، سم این گیاهِ کشنده هم از طریق گوشت و هم از طریق شیر آلوده به این سم می‌تواند به انسان منتقل شود. نشانه‌های مسمومیت با شیر آلوده به سم این گیاه شامل از دست دادن اشتها، حالت تهوع، ضعف، درد شکم، قرمزی زبان، اسیدیته شدنِ غیرعادی خون و مرگ می‌شود. خوشبختانه، امروزه کشاورزان از این خطر کشنده آگاهی دارند و برای از میان بردن این گیاه از علفزار‌های حیوانی اقدامات لازم را انجام می‌دهند.

تاتوره

معرفی بدنام‌ترین گیاهان زیبا و سمی دنیا! +عکس

تاتوره جزو گیاهان داروئی محسوب می‌شود. از این گیاه ماده آتروپین بدست می‌آید که خاصیت ضدسم دارد؛ ولی خود این گیاه به شدت سمی می‌باشد. این گیاه عمدتا در هند یافت می‌شود و دارای خواص توهم زایی است. دوز کمی از این گیاه می‌تواند منجر به بستری شدن در بیمارستان و حتی مرگ شود. این گیاه ابتدا در آمریکا یافت شد، اما اکنون در تمام نقاط جهان وجود دارد. این گیاه به دلیل خواص دارویی که دارد، به عنوان یک مسکن در هنگام جراحی یا استخوان سازی و تسکین علائم آسم شناخته شده است. همچنین شهد و گلبرگ گل‌های آن خطرناک است. آن‌ها مانند سایر قسمت‌های گیاه آلوده به سموم هستند.

گردآوری توسط بخش خواندنی ها و دیدنی ها سایت آکا
تبلیغات