اولین بار چه کسی برای امام حسین (ع) غذای نذری داد؟

آکاایران: آیین نذری دادن به عزاداران امام حسین (ع) سنتی دیرینه و پسندیده در میان ما ایرانیان است که تا امروز حفظ شده و مردم با توجه به شرایط مالی خود در این ایام از عزادارانی که در تکایا و مساجد حضور پیدا کرده‌اند، پذیرایی می‌کنند.

گفته می شود از دوران پس از واقعه کربلا، نذری دادن در مدینه مرسوم و روزه گرفتن در عاشورا حرام اعلام گردید چرا که دشمنان اهل بیت به واسطه شادمانی از آنچه بر فرزندان رسول‌الله (ص) در کربلا گذشته بود در روز عاشورا روزه می‌گرفتند اما اولین بار چه کسی برای امام حسین (ع) غذای نذری داد؟ برای جواب دادن به این پرسش که احتمالا ذهن خواننده را درگیر خود کرده باشد در ادامه مطلب با آکاایران همراه باشید.

 

اولین بار چه کسی برای امام حسین (ع) غذای نذری داد؟

سنت نذری امام حسین (ع) از کجا شکل گرفته است؟

روایت است که پس از شهادت امام حسین علیه السلام، زنان بنی هاشم برای سیدالشهدا(ع) به عزاداری پرداختند و امام سجاد برای ‌آنها غذا تهیه می کردند.

عُمَر بْنِ عَلِیِّ بْنِ الْحُسَیْنِ قَال:‏لَمَّا قُتِلَ الْحُسَیْنُ بْنُ عَلِیٍّ (ع) لَبِسْنَ نِسَاءَ بَنِی هَاشِمٍ السَّوَادَ وَ الْمُسُوحَ وَ کُنَّ لَا یَشْتَکِینَ مِنْ حَرٍّ وَ لَا بَرْدٍ وَ کَانَ عَلِیُّ بْنُ الْحُسَیْنِ ع یَعْمَلُ لَهُنَّ الطَّعَامَ لِلْمَأْتَمِ.

عمر بن علی بن حسین می گوید:‌ هنگامی که حسین بن علی علیهما السلام کشته شد، زنان بنی هاشم لباس سیاه عزا پوشیدند و [هنگام عزاداری] اعتنایی به سرما و گرما نداشتند و علی بن حسین(ع) برای آنها غذا آماده می کرد تا عزاداری کنند.(محاسن برقی، ج2، ص420؛ وسائل الشیعه، ج 3، ص 238)

گردآوری توسط بخش خواندنی ها و دیدنی ها سایت آکا
تبلیغات