ترسناکترین طوفان هایی که بشر تا بحال به چشم خود دیده است+عکس

آکاایران: طوفان ها از جمله بلایای طبیعی هستند که در برخی از نقاط دنیا همواره رخ می دهند برخی از آن ها سطحی و برخی بسیار سهمگین هستند در این مقاله از مجموعه مقالات آکا, قصد داریم ترسنا;ترین طوفان هایی که بشر تا بحال به چشم خود دیده است را به شما معرفی کنیم . با ما همراه باشید.

دانه‌های تگرگ عظیم الجثه

ترسناکترین طوفان هایی که بشر تا بحال به چشم خود دیده است+عکس

لیبی در شمال آفریقا واقع شده و یک کشور عمدتا بیابانی است که سالانه باران بسیار کمی در آنجا می‌بارد. با این حال، در اکتبر سال ۲۰۲۰ یک رودخانه از طریق دریای مدیترانه حرکت کرد و طوفانی با خود به همراه آورد که دانه‌های تگرگ عظیم الجثه‌ای را تولید می‌کند. عکس‌هایی که از این حادثه گرفته شده بود به صحنه‌هایی از فیلم «طوفان فاجعه ای» شباهت داشت، زیرا برخی از دانه‌های تگرگ به قدری بزرگ بودند که باید در هر دو دست نگه داشته شده می‌شدند. محققان در آن زمان معتقد بودند که دانه‌های عظیم تگرگ برای قاره آفریقا یک رکورد محسوب می‌شود و احتمالا این تگرگ‌ها بزرگترین دانه‌هایی هستند که از آن‌ها تصویر گرفته شده است.

بارانی به شکل بمب 

ترسناکترین طوفان هایی که بشر تا بحال به چشم خود دیده است+عکس

در سال ۲۰۱۶، فردی به نام برایان اسنایدر، مشغول فیلمبرداری گاه گذر (تایم لپس) از طوفانی بر فراز توسان بود که یک منظره نادر را مشاهده کرد. توده عظیمی از آب در فرایندی که بعدا به عنوان «بمبِ باران» یا میکرو انفجار شناخته شد، به زمین سقوط می‌کند.

میکرو انفجار‌ها هنگامی رخ می‌دهد که هوای خنک تری از میان ابر‌های طوفانی سنگین پایین می‌آید و می‌تواند منجر به وزش باد ۱۵۰ مایل (۲۴۱ کیلومتر) در ساعت شود که می‌تواند درختان را به طور کامل از جایش در آورد. باران‌های بمبی عمدتا در ایالت‌های غرب میانه ایالات متحده وجود دارند و می‌توانند مرطوب یا خشک باشند. آن‌ها معمولاً فقط حدود ۱۰ دقیقه دوام می‌آورند، اما به دلیل اندازه وسیعی که دارند بسیار ترسناک به نظر می‌رسند.

طوفان هایان

ترسناکترین طوفان هایی که بشر تا بحال به چشم خود دیده است+عکس

طوفان هایان در فیلیپین یکی از قدرتمندترین توفند‌های ثبت شده در این کشور است. در نوامبر ۲۰۱۳، طوفان هایان با سرعت باد ۳۱۳ کیلومتر در ساعت به فیلیپین رسید. در برخی مناطق، این طوفان در کمتر از ۱۲ ساعت ۲۸۱ میلی متر باران را فرود آورد و امواج ۷ متری در خط ساحلی این کشور به ثبت رسیدند. در این حادثه بیش از ۷ هزار نفر جان خود را از دست دادند، و از طرفی حدود ۶ میلیون نفر آواره شدند. طوفان هایان یکی از کشنده‌ترین طوفان‌های ثبت شده و قدرتمندترین طوفان سال ۲۰۱۳ بود.

طوفان بزرگ یخی سال ۱۹۹۸

ترسناکترین طوفان هایی که بشر تا بحال به چشم خود دیده است+عکس

یک طوفان یخی بین ۵ تا ۹ ژانویه ۱۹۹۸ در شمال نیوانگلند، شمال نیویورک و همچنین جنوب کانادا اتفاق افتاد که گفته می‌شد تحت تأثیر الگوی آب و هوایی «ال نینو» ایجاد شده که دوره زمستان ۱۹۹۷ و ۱۹۹۸ مشاهده شده بود. این طوفان باعث از بین رفتن برق پنج میلیون نفر، تخریب ۱۱ هزار قطب آبی در انتاریو (یکی از استان‌های کانادا)، مرگ ۳۵ نفر و خسارت ۳ میلیارد دلاری شد. علاوه بر این، حدود ۳۰۰ هزار حیوان نیز از سرما تلف شدند. طوفان بزرگ یخی ترکیبی از پنج طوفان یخی کوچکتر بود و باعث استقرار ۱۶ هزار پرسنل نظامی کانادا شد که در واقع بزرگترین اعزام نظامیان این کشور از زمان جنگ کره محسوب می‌شد.

طوفان شیطان

ترسناکترین طوفان هایی که بشر تا بحال به چشم خود دیده است+عکس

ایالت تگزاس به گرم بودن آب و هوا مشهور است، اما شبی در سال ۱۹۶۰، ساکنان تگزاس مرکزی گرمایی را متحمل شدند که پیش از این تجربه نکرده بودند. پس از نیمه شب ۱۵ ژوئن، توده هوای گرم به منطقه نزدیک کوپرل برخورد کرد و در یک لحظه باعث سوزاندن محصولات شد و رادیاتور‌ اتومبیل ها به نقطه جوش رسیدند.

کمبود بارش باعث پایین آمدن سرعت طوفان هوای گرم شده و رسیدن آن به سرعت ۱۲۱ کیلومتر در ساعت شد. گرمای این طوفان در اوج خود نزدیک به ۶۰ درجه می‌شد. افراد وحشت زده از ترس اینکه این رویداد نشانه شروع آرماگدون است، فرزندان خود را در حوله‌های مرطوب پیچیدند. این پدیده هواشناسی خیلی زود به «طوفان شیطان» معروف شد و به سرعت به فرهنگ عامه تگزاس راه پیدا کرد.

 

یکشنبه سیاه

ترسناکترین طوفان هایی که بشر تا بحال به چشم خود دیده است+عکس

مردم ساکن آن سوی دشت‌های مرکزی آمریکا از دیدن خورشید در روز یکشنبه ۱۴ آوریل ۱۹۳۵ پس از هفته‌ها طوفان‌های گسترده گرد و غبار که مزارع آن‌ها را فرا گرفت و بیش از پنج میلیون هکتار گندم را از بین برد، بسیار خوشحال شدند. اما آفتاب زیاد دوام نیاورد و یک ابر وحشتناک سیاه و سفید هزار مایلی با سرعتی حدود ۹۶ کیلومتر در ساعت نزدیک شد و از کسانی که سعی در پیشی گرفتن از آن داشتند، سبقت گرفت.

برخی در جاده‌ها گم شدند و دیگران هم چهار ساعت در سازه‌های متروکه نشستند و دعا کردند که گرد و غبار آن‌ها را آزار ندهد.۱۷ نفر در اثر ذات الریه و خفگی بر اثر این گرد و غبار جان خود را از دست دادند و پس از فرو نشستن ابر سیاه چندین پرنده مرده نیز پیدا شدند.

طوفان بزرگ در سال ۱۸۳۹

ترسناکترین طوفان هایی که بشر تا بحال به چشم خود دیده است+عکس

تصویر زیر بدترین طوفان ثبت شده در تاریخ ایرلند را به تصویر می‌کشد. اعتقاد بر این است که این طوفان که در دسته ۴ (در برخی توصیفات دسته ۵) مقیاس سافیر سیمپسون قرار داده شده، در ۶ ژانویه ۱۸۳۹ به ایرلند رسیده و در این کشور ۵۰۰ کشته و در انگلیس ۳۰۰ کشته به علاوه خرابی‌های گسترده برجای گذاشته است.

یک روز قبل، طوفان برفی گسترده‌ای را در این کشور رخ داده بود و مردم را به این باور رساند که ذوب‌ها روز‌ها طول می‌کشد. با این حال، ۶ ژانویه آفتابی بود و خیلی زود برف‌ها ذوب شدند. اما این روز آفتابی با آمدن ابر‌های ناآرام زیاد دوام نیاورد. سرعت باد به طور مرتب بالا می‌رود تا اینکه به نیروی طوفان می‌رسد و حیوانات را مانند عروسک از زمین بلند می‌کند و ساکنان آن را به وحشت می‌اندازد. گفته می‌شود طوفانی به این بزرگی تاکنون در سواحل ایرلند تکرار نشده است.

 

 

گردآوری توسط بخش خواندنی ها و دیدنی ها سایت آکا
تبلیغات