کیوی نام پرنده ای در زلاندنو! + عکس

آکاایران: کیوی نام پرنده ای در زلاندنو! + عکس

آکاایران: دکتر مجید یاسوری در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه منشاء کیوی چین است و به صورت وحشی می روید و نخستین بار این گیاه به نام آلیوی از کشوز زلاندنو آمد گفت: کیوی اسم پرنده‌ای در زلاندنو است و نخستین بار در کناره‌های دریای خزر در رامسر و تنکابن در سال ۱۳۷۴کشت شد.

وی افزود: امروز بهترین نوع شناخته شده کیوی نوعی است که در منطقه قاسم آباد گیلان و دیگر نواحی خزری رایج است و این نوع هیوارد است.


یاسوری با بیان این مطلب که هیوارد نوعی از کیوی است که که تخم مرغی شکل و پهن است، ادامه داد: معمولاً وزن این نوع کیوی به ۵۰ تا ۲۰۰ گرم می‌رسد، گلهای درشت و شکوفه‌هایش بر روی درخت کاملاً نمایان است.

وی تصریح کرد: به طور کلی هزینه هر هکتار کیوی از کاشت تا مرحله آماده کردن، محصول دادن و چیدن محصول ۲۶میلیون ریال و میزان درآمد آن ۴۰ میلیون ریال است و به طور متوسط، محصول درخت آن بین ۸۰ تا ۱۰۰کیلوگرم است.

وی خاطر نشان کرد: در منطقه قاسم آباد سفلی سطح زیر کشت کیوی حدود ۵۰ هکتار است و در هر هکتار ۲۵تن محصول می دهد.

مدرس دانشگاه گیلان اظهار کرد: کشت کیوی سومین محصول با صرفه در قاسم آباد سفلی است.

دکتر یاسوری با اشاره به اینکه روستای قاسم آباد در بخش چابکسر شهرستان رودسر واقع شده است و این بخش دارای ۵۱ روستا است، چنین گفت: در روستای قاسم آباد سفلی بیش از ۷۰۰خانوار زندگی می‌کنند و به خاطر داشتن خاک حاصلخیز، شرایط اقلیمی مناسب و نیز برخورداری از منابع فراوان آبهای سطحی و زیرزمینی از جمله مناطق مستعد استان برای تولید محصولات زراعی و باغی است.

وی در ادامه افزود: کشت کیوی، برنج، چای و از همه مهمتر پرورش گل و گیاه در دهه اخیر به شدت گسترش یافته است.

وی تصریح کرد: البته گرانی کود و سم، هزینه‌های بالای ابزار آلات کشاورزی، عدم دسترسی آسان به وام و تسهیلات بانکی و مخاطرات طبیعی از جمله مشکلات کشاورزی این روستا در کشت کیوی، چای برنج و مرکبات است.

گردآوری: آکا ایران

جدیدترین مطالب آکا ایران را از طریق ایمیل خود دریافت کنید

منبع :

گردآوری توسط بخش خواندنی ها و دیدنی ها سایت آکا
تبلیغات