کویتی پور

آکاایران: بیوگرافی غلام کویتی پور مداح و حماسه خوان + تصاویر

آکاایران: عکس غلام کویتی پور و زندگینامه غلام کویتی پور

غلام کویتی پور مداح و خواننده قطعات حماسی و مذهبی است که در 1 اردیبهشت 1337 در خرمشهر متولد شد.

کویتی پور

زندگی و فعالیت های غلام کویتی پور

غلام کویتی پور در سال ۱۳۳۷ در خرمشهر بدنیا آمد. پدرش خرمشهری و مادرش اهل آبادان بود. از سال اول راهنمائی وارد رشته موسیقی شد و به خاطر صدای خوبش از طرف دبیرستان به پیشاهنگی معرفی می شود. برادر بزرگتر او مشوق وی در موسیقی بوده است. در سال ۱۳۵۶ به خوانندگی مذهبی روی آورد و در ایام محرم در مراسم عزاداری می خواند. در سال ۱۳۶۶ ازدواج می کند. وی در این باره می گوید: «پس از صحبتهای اولیه قرار شد خطبه عقدمان را حضرت امام (ره) بخواند ولی این مستلزم ماه ها و شاید سالها انتظار بود. تا اینکه در یک مراسم که داماد امام (ره) شرکت داشتند من این موضوع را مطرح کردم و وی به نوعی پارتی ما شد تا ما خدمت امام رسیدیم. خطبه عقد با مهریه ۵۰ هزار تومان در فضای معنوی خوانده شد. یادم هست که سید احمد آقا وکیل داماد بودند و امام هم وکیل عروس. آنجا آقای انصاری به امام گفتند آقای کویتی پور از حماسه سراهای جبهه ها هستند. امام (ره) که سرشان پایین بود به بنده نگاهی کردند و گفتند: خدا شما را حفظ کند».

کویتی پور از مداحان معروف در زمان جنگ ایران و عراق بود. از نوحه های معروف آن زمان می توان به «غریبانه»، «چنگ دل» و «دل پریشانم» اشاره کرد. همچنین وی به مناسبت آزادسازی خرمشهر نوحه حماسی معروف «ممد نبودی ببینی» را به یاد شهید محمد جهان آرا خواند. او خود را نه مداح بلکه حماسه خوان می داند.

کویتی پور

آثار کویتی پور

کویتی پور علاوه بر خواندن تعداد زیادی نوحه و اشعار مذهبی و حماسی از جمله خوانندگانی است که در تولید و انتشار آثاری به قصد عزاداری محرم فعال بوده است.

وی تاکنون آلبوم هایی به نام های «غریبانه» و «غریبانه۲» و «خاموش» را ارائه کرده است. آلبوم «غریبانه۲» بدون هماهنگی او تنظیم و پخش شد و بعد از مدتی از بازار جمع آوری شد. به گفته کویتی پور او برای آلبوم «غریبانه ۲» قراردادی نداشت و تنها دو فطعه از این آلبوم با صدای او بود. مجید رضازاده آهنگساز و تنظیم کننده آلبوم های غریبانه و غریبانه ۲، این دو آلبوم را بخشی از یک مجموعه ۱۷ قطعه ای صوتی ویژه محرم می داند که در قالب دو آلبوم “غریبانه ۱ و ۲” و با خوانندگی غلام کویتی پور منتشر شده است.

غلام کویتی پور, بیوگرافی و عکس های غلام کویتی پور

منبع :

گردآوری توسط بخش خواندنی ها و دیدنی ها سایت آکا
تبلیغات