طولانی ترین پل های جهان کدامند؟

پل‌ها نقش مهمی در معماری مدرن و توسعه شهرها دارند و جزو راه‌های ارتباطی پرکاربرد محسوب می‌شوند. باتوجه به پیشرفت تکنولوژی و استفاده از ابزارهای پیشرفته‌تر، امروزه شاهد ساخته‌شدن پل‌های عظیمی در سرتاسر جهان هستیم. گرچه اغلب طولانی‌ترین پل‌های دنیا در قاره‌های آسیا و آمریکا قرار دارند، اما این اعجاز‌های مهندسی که به مسافران امکان عبور از پهنه‌های بزرگ آبی و/ یا کیلومتر‌ها اراضی صعب العبور را سوار بر خودرو یا قطار می‌دهند را در سرتاسر دنیا می‌توان پیدا کرد. در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, شما را با طولانی‌ترین پل‌های دنیا آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

پل 9

1- پل دانیانگ کانشان:

طول: ۱۶۴,۵۹۲ متر

این پل که در سال ۲۰۱۰ ساخته شد، همانند چند پل دیگر ذکر شده در اینجا، جزو پروژه‌ی خط آهن تندروی پکن - شانگهای است که بخش مهمی از این فهرست بوده است. پل بزرگ دان یانگ کانشان، بین شانگهای -که پایتخت مالی چین محسوب می‌شود و نانجینگ، شهری در همسایگی آن، قرار دارد. این دو شهر جزو منطقه‌ی دلتای رودخانه‌یانگ تسه هستند که یکی از مهدهای تمدن‌ بشری است (باستان‌شناسان خاطرنشان کرده‌اند که چین دارای دو مهد تمدن بشری است: یکی در رودخانه‌ی Yellow و دیگری در رودخانه‌یانگ تسه). منطقه‌ی دلتای رودخانه‌یانگ تسه، از یک ناحیه مثلثی شکل شامل شانگهای، استان جیانگسو، و استان زیجیانگ تشکیل شده و یکی از مناطق ویژه‌ی اقتصادی چین است. جمعیت ناحیه دلتا به حدود ۱۴۰ میلیون نفر می‌رسد و در واقع، موتور رشد و خلاقیت اقتصادی چین به شمار می‌رود. پروژه‌ی عظیم مهندسی «پل بزرگ دان یانگ کانشان» نشان‌دهنده‌ی سهم غیرقابل‌انکار ناحیه دلتا در پیشرفت دانش مهندسی جهان است.

پل 11

2- پل هنگ کنگ - ژوهای:

طول: حدود ۵۵,۰۰۰ متر

این پل که هنگ کنگ را به ماکائو و شهر چینی ژوهای وصل می‌کند، در اکتبر ۲۰۱۸ رسما توسط رئیس‌جمهور چین Xi Jinping افتتاح شد. پل هنگ کنگ - ژوهای که ساختش در سال ۲۰۰۹ آغاز شد، در حال حاضر طولانی‌ترین پل آبی جهان محسوب می‌شود.

حدود ۳۰ کیلومتر مسیر این پل از روی آب در دریای جنوب در دلتای رودخانه پرل (مروارید) می‌گذرد که ۷ کیلومتر آن مسیر تونلی است که در زیر آب ساخته شده و بوسیله دو جزیره مصنوعی به پل متصل شده است.

 

طولانی ترین پل های ساخته شده توسط بشر

3- پل بزرگ پکن:

پل بزرگ پکن هم با طول بیش‌از 48 کیلومتر همانند اکثر پل‌های طولانی دنیا، بخشی از خط قطار تندرو پکن – شانگهای محسوب می‌شود که در سال 2010 افتتاح شده‌است.

 

4- پل جدید یولانوفسک:

این پل هم روی رودخانه ولگا در روسیه کشیده شده تا شهر اولیانوفسک را به سمت شرقی استان اولیانوفسک وصل کند. پل با طول ۱۹٫۹۸ کیلومتر، دومین پل طولانی روسیه و یکی از طولانی ترین پل های اروپا است.

طولانی ترین پل های ساخته شده توسط بشر

5- پل پنانگ:

اگر این پل نبود هیچ وقت نمی توانستید از راه جاده ای خودتان را از مالزی به جزیره زیبای پنانگ برسانید. این پل دو مسیر رفت و برگشت دارد و در قسمتی از آن جایی مخصوص برای گرفتن عوارض از خودروهای عبوری قرار گرفته است. این پل با ۱۳٫۵ کیلومتر طول، طولانی ترین پل مالزی و چهارمین پل طولانی جنوب شرقی آسیا است.

طولانی ترین پل های ساخته شده توسط بشر

6- پل جوبیلی پارک وی:

پل «جوبیلی پارک وی» یک جفت پل بتونی موازی است که ایالت های مختلف آمریکا را به هم وصل می کند. این پل حدود ۱۲ کیلوکتر طول دارد و در سال ۱۹۷۸ افتتاح شده است.

طولانی ترین پل های ساخته شده توسط بشر

7- پل بیجینگ:

این پل بخشی از پروژه‌ی عظیم خط آهن تندروی پکن به شانگهای است. طول این پل 48,158 متر می باشد.

8- پل ساتوروف:

شهر ساتاروف روسیه پلی دارد که روی رودخانه ولگا کشیده شده و در زمان افتتاح در سال ۱۹۶۵ طولانی ترین پل این ناحیه بود. طول این پل حدود ۲۸۰۳ متر است و شهر ساتاروف در غرب رودخانه ولگا را به شهر انگلس در سمت شرق رودخانه وصل می کند.

طولانی ترین پل های ساخته شده توسط بشر

9- پل Aizhai:

طولانی ترین پل جهان برای حل معضل ترافیک در یکی از استان های کوهستانی چین ساخته شده است که هزینه ای بیش از 170 میلیون پوند در بر داشته است. پل "Aizhai" به طور رسمی در مارس 2012 برای حل معضل ترافیک افتتاح شد؛ طول این پل بیش از 1176 متر است و ارتفاع آن به 336 متر می رسد.

طولانی ترین پل های ساخته شده توسط بشر

10- پل کنفدراسیون:

در فصل زمستان گذشتن از روی این پل تجربه ای خاص و منحصربفرد است چون در این فصل از سال تنگه نورتامبرلند در کانادا کاملا یخ می زند. از این پل برای اتصال استان Brunswick و جزیره «پرینس ادوراد» استفاده می شود و زمستان ها لقب «طولانی ترین پل دنیا روی یخ» را می گیرد.

طولانی ترین پل های ساخته شده توسط بشر

پل کنفدراسیون طولانی ترین پل دنیا روی یخ

گردآوری توسط بخش جالب انگیز سایت آکا
پربازدیدها
تبلیغات