اولین خودرو سوپر اسپرت افغانستان با نام مادا ۹ راهی خیابان ها شد + عکس و فیلم

 

نخستین خودرو سوپر اسپرت افغانستان با نام مادا یا مدا 9 به تازگی معرفی شده است که اولین هایپرکار در دولت طالبان به حساب می آید. در ادامه به سراغ هرآنچه که از Mada 9 می دانیم، خواهیم رفت و زیر و بم آن را بررسی می کنیم.

همه چیز در مورد خودروی به حساب سوپر اسپرت افغانستان با نام مادا ۹

 ابر خودرو ملی افغانستان ! ماشین عجیبی که همین چند هفته گذشته، شاهد رونمایی از مدل گلی آن بودیم و حالا نسخه پروتوتایپ مادا ۹ برای انجام تست های اولیه، راهی خیابان های افغانستان شده است. اما چه حقیقتی در پشت این پروژه پنهان شده است؟ آیا طالبان با روی کار آمدن امارت اسلامی افغانستان و خروج نیروهای آمریکایی، به تکنولوژی ساخت هایپرکار دست پیدا کرده؟ در ادامه به این سوالات پاسخ می دهیم. اما در ابتدای کار از شما دعوت می کنیم که از تماشا فیلم تست درایو این خودرو در یک روز برفی و صدای زیبای اگزوز آن لذت ببرید.

معرفی خودرو سوپر اسپرت افغانستان ، مادا ۹

این پروژه توسط مهندس محمدرضا احمدی، مدیرعامل ارشد شرکت ENTOP ساخته شده است و گفته می شود که طراحی و ساخت آن حدودا 5 سال طول کشیده و آنطور که از تصاویر پیداست، احتمال می دهیم که هندسه طراحی در خودرو سوپر اسپرت مادا 9 از بوگاتی شیرون الهام گرفته شده باشد (حداقل در نمای عقبی).

همه چیز در مورد خودروی به حساب سوپر اسپرت افغانستان با نام مادا ۹

همه چیز در مورد خودروی به حساب سوپر اسپرت افغانستان با نام مادا ۹

همچنین گفته می شود که این ابرخودرو افغانستانی قرار است پس از حضور در نمایشگاه خودرو ژنو، در ماه دسامبر (احتمالا دسامبر سال آینده یعنی دی ماه ۱۴۰۲) راهی نمایشگاه خودرو دوحه در قطر شود. در فیلم زیر که در چند هفته گذشته منتشر شده است، مهندس احمدی را در کنار اولین خودرو سوپر اسپرت افغانستان می بینیم که از برنامه های جاه طلبانه خود برای ورود به شو روم های بین المللی سخن می گوید.

 

از همان ابتدای کار و با توجه طول کم کاپوت و فقدان هواکش در سپر جلو، این احتمال را می دادیم که خودرو سوپر اسپرت مادا ۹، یک هایپرکار با سیستم «موتور عقب» باشد و اکنون با منتشر شدن یک تصویر جاسوسی از «شاسی لخت» آن، متوجه می شویم که درست حدس زده بودیم.

محمدرضا احمدی
مهندس احمدی در کنار نخستین خودرو سوپر اسپرت افغانستان

طبق تصویر بالا و با توجه به حجم رادیاتور، احتمالا یک پیشرانه ی نه چندان قوی در زیر کاپوت خودرو سوپر اسپرت مادا ۹ آرام گرفته است. همچنین با توجه به اینکه در دو طرف نمونه پروتوتایپ، شاهد هواکش بودیم، حدس می زنیم دو رادیاتور برای این پیشرانه تعبیه شده باشد. به علاوه سیستم جلوبندی هم از نوع دو جناغی است.

همه چیز در مورد خودروی به حساب سوپر اسپرت افغانستان با نام مادا ۹ همه چیز در مورد خودروی به حساب سوپر اسپرت افغانستان با نام مادا ۹
همه چیز در مورد خودروی به حساب سوپر اسپرت افغانستان با نام مادا ۹
تصویر لو رفته از شاسی هایپرکار افغانستانی مادا ۹

پس با این تفاسیر و تصاویر بدست آمده، بدون شک باید اعتراف کرد که اولین خودرو سوپر اسپرت افغانستان یا همان مادا ۹ ، چیزی بیشتر از یک رپلیکای درجه چندم یا همان «نمونه کپی شده از خودروهای اسپرت» نیست. هرچند که این جوان افغان برای ساخت خودرو خود، تلاش زیادی کرده است اما باید گفت که چنین پروژه هایی در سطح جهانی، کاملا عادی به حساب می آیند.

همه چیز در مورد خودروی به حساب سوپر اسپرت افغانستان با نام مادا ۹
نمونه اولیه از هایپرکار افغانستانی Mada 9

حتی در همین چند سال گذشته، شاهد ساخت  لامبورگینی ایرانی در مشهد بودیم که در زیر کاپوت آن، پیشرانه ۸ سیلندر بیوک نصب شده بود و فقط ۲۲۰ اسب بخار را تحویل می داد. به هر حال باید قبول کنیم که این قبیل کارها و تبلیغات شدید آن ها از سوی دولتی مثل طالبان، بیشتر جنبه پروپاگاندا دارد و احتمالا روی پیشرفت صنایع افغانستان، به خصوص صنعت خودرو سازی آن ها (که تقریبا مرده به حساب می آید)، هیچ تاثیری نخواهد داشت.

شاید روزی بین المللی شود

"محمدرضا احمدی" طراح این خودرو اعلام کرده که می‌خواهد خودروی ساخته شده اش به سفیری برای افغانستان تبدیل شود و ارزش‌های علمی مردم آن کشور را انتقال دهد. او به شبکه تلویزیونی "طلوع" گفته است:"این خودرو سفر خود را در افغانستان آغاز خواهد کرد و ممکن است روزی بین المللی شود".

همه چیز در مورد خودروی به حساب سوپر اسپرت افغانستان با نام مادا ۹

در کلیپ‌های منتشر شده رهبران طالبان دیده می‌شوند که از کارگاه احمدی بازدید کردند و به او اطمینان دادند که از پروژه اش حمایت می‌کنند. او می‌گوید ساخت این خودرو بیش از پنج سال به طول انجامید و بیش از ده کارگر در ساخت آن شرکت داشتند. او امیدوار است که این خودرو را در نمایشگاه سال جاری دوحه در قطر به نمایش بگذارد و در نهایت بتواند آن را به یک موتور الکتریکی مجهز کند. طبق گزارش‌ها نمونه اولیه این خودرو از سیستم تعلیق با الهام گرفتن از خودرو‌های فرمول یک برای کاهش وزن خودرو برخوردار است.

همه چیز در مورد خودروی به حساب سوپر اسپرت افغانستان با نام مادا ۹

گردآوری توسط بخش جالب انگیز سایت آکا
پربازدیدها
تبلیغات