دانستنی های جالب

آکاایران: دانستن و شناختن همیشه برای انسان هیجان انگیز بوده و از کشف پدیده های حیرت آور به وجد و هیجان می آید. این حس کنجکاوی در انسان دلیل بسیاری از پیشرفت های بشر است. البته از آن جایی که ما کمی تنبل هستیم؛ خیلی حال و حوصله چرایی این حقایق را نداریم یا دانش ما به قدری نیست که دلایل آن درک کنیم؛ به همین خاطر به همان اطلاعات اندک نیز قناعت می کنیم و از آن لذت می بریم. با خواندن دانستنی های جالب و خواندنی از حیوانات در ادامه این مجموعه از مقالات آکا, از دنیای پر رمز و راز آن ها بیشتر بدانید.


بی‌دلیل نبود که منقرض شد

حقایقی باورنکردنی از طبیعت که نمی‌دانستید!

تابحال به این موضوع فکر کرده‌اید که بزرگترین تخم نسبت به اندازه، متعلق به کدام پرنده است؟ شاید اسم پرنده کیوی را شنیده باشید، پرنده‌ای با قیافه بامزه که از قضا خیلی هم از انقراضش به دلیل شکار بی‌رویه نمی‌گذرد.

جالب است بدانید پرنده‌های ماده کیوی، رکوردار بزرگ‌ترین تخم نسبت به اندازه بدن در بین پرنده‌ها هستند و همان‌گونه که در تصویر مشخص است ممکن بود اندازه تخم این پرنده به یک چهارم اندازه بدنش هم برسد.


یک ماهیگیر خبره

حقایقی باورنکردنی از طبیعت که نمی‌دانستید!

پرنده‌ای که در تصویر مشاهده می‌کنید Black Heron یا حواصیلِ سیاه نام دارد و این پرنده پس از هزاران سال تکامل، به شیوه جالبی برای شکار دست یافته است.

همان‌گونه که در تصویر مشخص است این پرنده در زمان ماهیگیری با استفاده از بال‌هایش، چتری روی آب می‌سازد و با همین ترفند ساده می‌تواند ماهی‌ها را فریب دهد. ماهی‌های بخت برگشته برای در امان ماندن از حمله شکارچی‌ها به سمت سایه می‌روند و طعمه این حواصیلِ باهوش می‌شوند.


دوست دارید یک اختاپوسِ تازه به دنیا آمده ببینید؟

حقایقی باورنکردنی از طبیعت که نمی‌دانستید!


این هرکول، قوی‌ترین جاندار روی کره زمین است

حقایقی باورنکردنی از طبیعت که نمی‌دانستید!

سوسکی که در حال تماشای ظاهرش هستید، سوسک هرکولی نامیده می‌شود و اگر قدرت تمام موجودات روی کره زمین را به نسبت وزنش در نظر بگیرید این سوسک قوی‌ترین جاندار کره زمین است.

سوسک هرکولی می‌تواند وزنی 850 برابر وزن خودش را جابجا کند و این بهترین رکوردی است که ممکن است از یک موجود زنده سر بزند. برای تخمین قدرت این سوسک باید گفت اگر یک انسان قدرتی برابر با این سوسک داشت می‌توانست 7 فیلِ بالغ را جابجا کند.


اِژدهایی در مقیاس بسیار کوچک

حقایقی باورنکردنی از طبیعت که نمی‌دانستید!

خزنده حاضر در تصویر مارمولکِ دراکو یا مارمولک پرنده نام دارد. این مارمولک با بهره گرفتن از شبه باله بین دست و بدنش می‌تواند فواصل نسبتا طولانی را بپرد و روی هوا معلق بماند. این مارمولک احتمالا شبیه‌ترین موجود زنده به تصویری است که ما از اژدهای خیالی داریم.


کرم ابریشم یا کلاه گیسِ دونالد ترامپ

حقایقی باورنکردنی از طبیعت که نمی‌دانستید!

این توده مو در حقیقت یک موجود زنده است. این کرم ابریشمِ عجیب عمدتا در جنگل‌های بارانی مشاهده می‌شود و جالب اینکه به دلیل ظاهرِ غیرمعمولش و البته حواشی فراوانِ رئیس جمهور سابق آمریکا، زیست شناسان این کرم را کرم ابریشم دونالد ترامپ نام گذاشتند.


گالیکولومبا با قلب خون‌آلودش

حقایقی باورنکردنی از طبیعت که نمی‌دانستید!

این پرنده عجیب گالیکولومبا نامیده می‌شود و ظاهرا تنها در کشور فیلیپین زندگی می‌کند. این پرنده که با ظاهر عجیبش نظر بسیاری از علاقمندان به طبیعت را به خود جلب کرده، نام جالب دیگری هم دارد. اهالی محلی این پرنده را با لفظی صدا می‌کنند که ترجمه آن می‌شود "کبوتری با قلب خون‌آلود".


عقرب؛ این جانورِ سخت‌جان

حقایقی باورنکردنی از طبیعت که نمی‌دانستید!

حتم دارم تابحال از این زاویه به این موجودات عمدتا از نگاه انسان مزاحم و خطرناک نگاه نکرده‌اید اما عقرب‌ها هم جدا از رابطه‌شان با انسان، برای زندگی در آن طبیعتِ بی‌رحم تکامل یافته‌اند.

جالب است بدانید یک عقرب به صورت معمول می‌تواند تا 6 روز بدون تنفس زنده بماند و تعداد روزهایی که می‌تواند بدون غذا سر کند به یک سال می‌رسد و در کنار این‌ها عقرب‌ها قادر هستند از هر سطحی بالا بروند.


وقتی مارها منفجر می‌شوند

حقایقی باورنکردنی از طبیعت که نمی‌دانستید!

حتما باعث تعجبتان خواهد شد اما باید بدانید مارها ممکن است در اتفاقی نادر منفجر شوند. این اتفاق عجیب و کارتونی زمانی می‌افتد که یک مار طعمه‌ای بسیار بزرگ‌تر از توانش را ببلعد و ظاهرا بعد از آن و به دلیل ناتوانی مار در هضم طعمه، این اتفاق عجیب می‌افتد.

برای نمونه یکی از دفعاتی که این اتفاق عجیب ثبت شده به زمانی برمی‌گردد که یک مار پیتونِ 4 متری اقدام به بلعیدن یک تمساحِ تقریبا دو متری کرد و پس از آن به دلیل بزرگی و سختی پوستِ طعمه، مار پیتون به معنی واقعی کلمه منفجر شد.

این شما و این هم قهرمانِ فراموش‌کارِ کره زمین

حقایقی باورنکردنی از طبیعت که نمی‌دانستید!

حتما از این ور و آن ور درباره تاثیر سنجاب‌ها در کاشت گونه‌های گیاهی جدید و احیای جنگل‌ها شنیده‌اید. این موجودات جونده هر ساله باعث رویش تعداد زیادی درخت در محل زندگیشان می‌شوند.

جالب است بدانید بخش بزرگی از درختان و گیاهانی که توسط سنجاب‌ها کاشته می‌شوند، درواقع به هیچ‌وجه عامدانه نیستند. سنجاب‌ها پیش از فصل سرما در نقاط مختلفی از جنگل، دانه‌هایی مانند بلوط و فندق را پنهان می‌کنند و ظاهرا درنهایت محل دخیره بسیاری از این دانه‌ها را فراموش می‌کنند و این‌گونه هر سنجاب سالانه ممکن است باعث رویش هزاران درخت جدید شود.


غذا در مقابل سواری

حقایقی باورنکردنی از طبیعت که نمی‌دانستید!

در کشور ژاپن جزیره‌ای وجود دارد به نام یاکوشیما و حالا این جزیره به یک دلیل عجیب حسابی در جهان معروف شده است.

در جزیره یاکوشیما ظاهرا میمون‌ها و گوزن‌ها به یک توافق نانوشته دست یافته‌اند و گوزن‌های این جزیره در قبال دریافت خوراکی از میمون‌ها، به آن‌ها سواری می‌دهند و در حقیقت مانند تاکسی، میمون‌ها را در سطح جزیره جابجا می‌کنند.


رمانتیک و ضروری

حقایقی باورنکردنی از طبیعت که نمی‌دانستید!

حتما برایتان جالب و بامزه خواهد بود اگر بدانید گونه‌های مختلفی از خانواده سمورها و سگ‌های آبی، در زمان خواب دست همدیگر را می‌گیرند.

این روش البته بیش از آن‌که راهی برای ابراز علاقه باشد، یک حرکت ضروری محسوب می‌شود. بیشتر سمورها در حالی به خواب می‌روند که روی سطح آب شناور هستند و درواقع سمورها مجبورند برای دور نشدن و گم نکردن یکدیگر به خاطر جریان‌های قویِ آب، دست در دست یکدیگر به خواب بروند.


گردآوری توسط بخش جالب انگیز سایت آکا
پربازدیدها
تبلیغات