تغییر چهره

فیلم‌های هری پاتر که فیلم‌هایی انگلیسی-آمریکایی هستند، بر اساس کتاب‌های هری پاتر و با همان نام‌های کتاب ساخته شده‌اند. نویسنده این کتاب‌ها، جوآن «جو» رولینگ که بیشتر با نام جی. کی. رولینگ (به انگلیسی: J. K. Rowling) است، نوشته شده‌است. او امتیاز ساخت فیلم را در سال ۱۹۹۹ به شرکت برادران وارنر با قراردادی بالغ بر یک میلیون یورو فروخت. از نکات قابل توجه این قرارداد، اصرار جی.کی. رولینگ بر استفاده از بازیگران انگلیسی در این فیلم‌ها است.

آخرین فیلم ساخته شده از این مجموعه بیستمین سالگرد هری پاتر: بازگشت به هاگوارتز (انگلیسی: Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts) یک ویژه برنامهٔ تجدید دیدار از مجموعه‌فیلم‌های هری پاتر است که در ۱ ژانویهٔ ۲۰۲۲ از اچ‌بی‌او مکس نمایش داده شد. این برنامه برای بیستمین سالگرد انتشار هری پاتر و سنگ جادو (۲۰۰۱) ساخته شده‌است. این برنامه توسط استودیوهای تلویزیون برادران وارنر با همکاری وارنر هورایزن و به تهیهٔ کیسی پترسون ساخته شده‌است.

تغییر چهره

اما واتسون در نقش هرمیون گرنجر باهوش، دانش‌آموز باپشتکار و زرنگ هاگوارتز و دوست صمیمی هری و رون بازی کرد.

واتسون پس از بازی در نقش هرمیون، حرفه‌ی بازیگری چشم‌گیری را تجربه کرده و در فیلم‌های پرفروش و تحسین‌شده‌ی بسیاری ظاهر شده. از جمله‌ی این فیلم‌ها می‌توانیم «حلقه بلینگ»، «مزایای منزوی بودن»، اقتباس سینمایی «دیو و دلبر» و باز‌سازی فیلم «زنان کوچک» را نام ببریم.

علاوه بر حرفه‌ی بازیگری، واتسون در مه ۲۰۱۴ از دانشگاه براون با مدرک لیسانس در رشته‌ی ادبیات انگلیسی فارغ‌التحصیل شد. او همچنین از پایگاه اجتماعی‌اش برای حمایت از برابری جنسیتی و به‌عنوان سفیر سازمان ملل استفاده کرده است.

تغییر چهره

 

رادکلیف ایفاگر نقش مهم هری پاتر بود. هری پاتر جادوگر جوانی بود که در طول داستان و در موقعیت‌های متفاوت با لرد ولدمورت، ارباب تاریکی‌ها مبارزه می‌کرد.

پس از پایان مجموعه، رادکلیف شخصیت‌ها و نقش‌های مختلفی را در چند فیلم امتحان کرده. از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به موزیکال برادوی «چگونه بدون تلاش در تجارت موفق شویم»، فیلم «زن سیاه‌پوش»، «ویکتور فرانکنشتاین» و فیلم «اکنون من را می‌بینی ۲» اشاره کرد.

او اخیراً نقش کوچکی در سریال نتفلیکسی «کیمی اشمیت شکست‌ناپذیر» بازی کرده و قرار است در کنار ساندرا بولاک و چنینگ تیتوم، در فیلم «شهر گمشده‌ی دی» هم بازی کند.

تغییر چهره

گرینت به‌خاطر بازی در نقش رون ویزلی، بهترین دوست هری و دوست و نهایتاً همسر هرمیون شهرت دارد.

گرینت از زمان اتمام فیلم‌های «هری پاتر»، کار ثابتی داشته است و در چندین فیلم مستقل از جمله «درون سپیدی»، یک فیلم اقتباسی از مکبث شکسپیر به نام «دشمن بشر» و «مون‌واکرز» ایفای نقش کرده.

مانند رادکلیف، گرینت هم عمل‌کرد خود را در تئاتر امتحان کرد و در سال ۲۰۱۳ در اجرای برادوی «این فقط یک نمایش است» بازی کرد. گرینت را می‌توان در سریال تحسین‌شده‌ی «خدمت‌کار» هم تماشا کرد.

در زندگی شخصی گرینت هم اتفاقات جالبی افتاده. او و جورجیا گروم، در ماه مه ۲۰۲۰ صاحب یک فرزند دختر شدند.

تغییر چهره

تام فلتون در مجموعه‌ی «هری پاتر» ایفای نقش دراکو مالفوی را برعهده داشت. این شخصیت به‌عنوان رقیب هری در هاگوارتز شناخته می‌شد و در گروه اسلیترین، مقابل او رفتار می‌کرد.

او از زمان اتمام مجموعه و پس از ایفای نقش بسیار قوی و تحسین‌شده‌ای که در نقش دراکو داشت، در تعدادی فیلم مستقل ظاهر شد. «شبح» یکی از آن‌هاست. او نقش‌های کوچک بسیاری هم دیده شده و اخیراً مشغول بازی در فیلم ترسناک خانوادگی نتفلیکس با عنوان «راهنمای شکار هیولا» بوده.

تغییر چهره

بانی رایت در نقش جینی ویزلیی ظاهر شد. جینی فرزند کوچک خانواده‌ی ویزلی و همسر آینده‌ی هری در ادامه‌ی مجموعه بود.

مدت کوتاهی پس از تمام شدن فیلم‌های «هری پاتر»، رایت شرکت فیلم‌سازی خودش را تأسیس کرد. این شرکت که بُن‌بُن‌لومیر نام دارد علاوه بر تولید چند فیلم کوتاه و تهیه‌کنندگی تعدادی فیلم، موزیک‌ویدئو‌هایی مانند موزیک‌ویدئوی پیت یورن و اسکارلت جوهانسون را ساخته.

رایت حرفه‌ی خودش را بیشتر در زمینه‌ی کارگردانی ادامه داد، اما با این‌حال، در طی این سال‌ها چندتایی نقش هم بازی کرده.

تغییر چهره

اسمیت در مجموعه‌ی «هری پاتر» نقش پروفسول مینروا مک‌گونگال تیزهوش و زبردست را بازی کرد.

اسمیت به‌غیر از بازی در فیلم‌های «هری پاتر» برای بازی در نقش ویولت کرولی در مجموعه‌ی «دانتون ابی» و فیلمش شهرت دارد. او در فیلم نتفلیکسی «پسری به‌نام کریسمی» هم ظاهر شد و قرار است برای فیلم جدید «دانتون ابی» با نام «دانتون ابی: یک عصر جدید» بازگردد.

تغییر چهره

این بازیگر فقید، زمانی که ایفای نقش سورورس اسنیپ را بر عهده گرفت، یکی از مهربان‌ترین مردان صنعت سینما بود. پروفسور اسنیپ که در ظاهر یکی از آنتاگونیست‌های مجموعه بود، مخفیانه بزرگترین مراقب هری بود.

ریکمن پس از هری پاتر و پیش از مرگش در ژانویه‌ی ۲۰۱۶، در فیلمی که لی دنیلز کارگردانی می‌کرد ایفای نقش کرد. پس از آن و قبل از این‌که توسط سرطان لوزالمعده از پا بیفتد، در فیلم «آلیس در آن‌سوی آینه» هم هم‌کاری می‌کرد، اما هیچ‌گاه انتشار این فیلم را ندید. او در هنگام مرگ ۶۹ سال داشت.

تغییر چهره

پس از مرگ ریچارد هریس (که نخستین دامبلدور مجموعه بود)، گامبون وارد فیلم «هری پاتر و زندانی آزکابان» شد و ایفای نقش آلبوس دامبلدور را تا پایان پروژه ادامه داد.

مایکل گامبون از زمان ایفای نقش به‌عنوان مدیر مدرسه‌ی هاگوارتز، در نمایش‌ها و فیلم‌های متعددی ظاهر شده‌است. از جمله‌ی آن‌ها می‌توانیم مینی سریال «زنان کوچک»، «ویکتوریا و عبدل»، «مرد شاه»، «دایره‌ی طلایی» و «جودی» را نام ببریم.

تغییر چهره

کالترین در طول سریال نقش روبیوس هاگرید، نیمه‌غول دوست‌داشتنی و شکاربان هاگوارتز را بازی می‌کرد.

پس از پایان یافتن مجموعه، او تنها در چند پروژه‌ی انگشت‌شمار ظاهر شد. از جمله‌ی آن‌ها «گنجینه‌ی ملی» است. جولی والترز هم در این مجموعه با او هم‌کاری می‌کرد. او همچنین در انیمیشن «دلیر» از پیکسار، صداپیشگی لرد دینگوال را برعهده داشت.

گردآوری توسط بخش جالب انگیز سایت آکا
پربازدیدها
تبلیغات