آکاایران: اصلی ترین دلایل خاص بودن انسان ها در میان تمامی موجوادت عالم چیست

دلایل برتری و خاص بودن انسان همانطور که در قرآن کریم آمده و از انسان به عنوان موجود برتر نام می برد چیست؟

ویژگی های بیولوژیکی خاص ما نظیر مغز توسعه یافته، قرار گرفتن انگشت شست در مقابل بقیه ی انگشتان و … به ما اجازه داده اند که زمین را به شکل عجیب و داستان گونه ای بر اساس نیازهای خود تغییر دهیم و حتی آن را ترک کنیم. ما انسان ها حتی در انعطاف پذیرترین دیدگاه ها، موجودات زنده ی غیرمعمول و عجیبی هستیم. آشنایی با بعضی از این ویژگی ها می تواند عجیب و غافلگیرکننده باشد.

وقتی به وضعیت کنونی انسان و پیشرفت حیرت انگیزی که در مدت کوتاه زندگی در کره ی زمین (با توجه به قدمت سه میلیارد ساله ی حیات در این سیاره) به آن رسیده، نگاه می کنیم، قبول تفاوت های غالبا ساده به عنوان دلیل این برتری حیرت انگیز نسبت به سایر موجودات زنده بسیار سخت است. بااین حال از دیدگاه علم زیست شناسی دلیل این برتری را می توان در تفاوت های ساده ریشه یابی کرد که ۱۰ مورد از بارزترین آن ها به شرح زیر هستند:

توانایی صحبت کردن

اصلی ترین دلایل خاص بودن انسان ها چیست - مطالب جالب و خواندنی

آکاایران: اصلی ترین دلایل خاص بودن انسان ها چیست

عضو تولیدکننده ی صدا یا حنجره (Larynx) که یکی از مهم ترین بخش ها در توانایی صحبت کردن است، در بسیاری از خویشاوندان نزدیک انسان ازجمله شامپانزه ها نیز وجود دارد؛ ولی موقعیت آن در داخل گلوی انسان پایین تر است که این مزیتِ حاصل از تکامل، حدود ۳۵۰ هزار سال قدمت دارد.

در این تغییر و تحول، استخوان لامی (Hyoid bone – یک استخوان نعل اسبی شکل در زیر زبان) نیز کمی به سمت پایین حرکت کرده و ارتباط آن با سایر استخوان های جمجمه قطع شده است که به این ترتیب با به ارتعاش درآمدن بدون مزاحم و مستقل، به ما اجازه می دهد حروف مختلف را کاملا واضح و قابل تشخیص ادا کنیم.

راه رفتن روی دو پا راه رفتن

اصلی ترین دلایل خاص بودن انسان ها چیست - مطالب جالب و خواندنی

یک از بارزترین وجوه تمایز انسان از سایر پستانداران، راه رفتن کاملا عمودی روی دو پا و بدون نیاز به حفظ تعادل به کمک دست ها است. این نوع راه رفتن به ما اجازه می دهد با آزادی کامل از دست هایمان برای به کارگیری ابزارهای مختلف استفاده کنیم.

متأسفانه این ویژگی با تغییر شکل استخوان لگن خاصره برای دادن آزادی کامل به پا امکان پذیر شده که درنتیجه ی آن وضع حمل در انسان به مراتب خطرناک تر از سایر حیوانات است؛ به طوری که تا یک قرن پیش، تولد نوزاد یکی از دلایل عمده ی مرگ و میز زنان بود. علاوه بر این، قوس بزرگ قسمت پایینی ستون فقرات که نقش مهمی در حفظ تعادل بر روی دو پا در هنگام ایستادن یا راه رفتن دارد، باعث افزایش آسیب پذیری در برابر مشکلات مفصلی و عضلانی در ناحیه ی کمر شده است.

پوست برهنه و بدون مو

اصلی ترین دلایل خاص بودن انسان ها چیست - مطالب جالب و خواندنی

پوست انسان در مقایسه یا سایر اعضای خانواده ی کپَی ها (انسان واران بالا رده)، برهنه و بدون محافظ به نظر می رسد. هرچند سرتاسر پوست ما به اندازه ی سایر پستانداران و حتی بیشتر از آن ها فولیکول و درنتیجه توانایی تولید مو دارد، ولی بااین حال موی بدن انسان غالبا نرم تر، کوتاه تر و روشن تر است و در بسیاری از نقاط کاملا از بین رفته یا دیده نمی شود. این ویژگی به ما اجازه می دهد انگل های پوستی را به راحتی مشاهده و نابود کنیم.

پوشیدن لباس

اصلی ترین دلایل خاص بودن انسان ها چیست - مطالب جالب و خواندنی

باوجوداینکه زیست شناس ها انسان را کَپی برهنه و بدون محافظ در برابر شرایط نامساعد محیطی محسوب می کنند، ولی ما با پوشیدن لباس این مشکل را برطرف کرده ایم. این توانایی نه تنها انسان را به گونه ای منحصربه فرد در دنیای حیوانات تبدیل می کند، بلکه بر تکامل سایر گونه ها نیز تأثیر گذاشته است. به عنوان مثال اغلب گونه های شپش، در لابه لای موی حیوانات زندگی می کنند؛ ولی شپش انسانی برای زندگی در بین الیاف پارچه تکامل پیدا کرده است.

مغز خارق العاده

اصلی ترین دلایل خاص بودن انسان ها چیست - مطالب جالب و خواندنی

بدون هیچ تردیدی دلیل اصلی استیلای انسان بر تمام موجودات زنده، مغزی توسعه یافته و خارق العاده محسوب می شود. بزرگ ترین مغز در بین تمام موجودات متعلق به نهنگ عنبر است و مغز بسیاری از پرنده ها در حدود ۸ درصد از بدن آن ها حجم دارد.

بااین حال مغز ما که نسبت حجم آن به کل بدن تنها ۲.۵ درصد است و بعد از کامل شدن رشد نهایتا حدود ۱.۴ کیلوگرم وزن پیدا می کند، با داشتن توانایی های اعجاب انگیزی مثل استدلال، تفکر و … ما را به فرمانروای مطلق قلمروی موجودات زنده تبدیل کرده است. اوج قدرت مغز انسان را می توان در دستاوردهای نوابغی مثل انیشتین و موتزارت دید.

دست های کارا و مؤثردست های کارا

اصلی ترین دلایل خاص بودن انسان ها چیست - مطالب جالب و خواندنی

برخلاف یک باور عمومی، انسان تنها گونه ای نیست که شست بدون مفصل میانی و روبروی بقیه ی انگشت ها دارد. در حقیقت بسیاری از کپی ها این قابلیت را در حتی پاهای خود نیز دارند. برتری ما در این است که می توانیم شست خود را به انگشتان دیگر، حتی انگشت های کوچک و حلقه برسانیم. ما حتی قادریم انگشت های کوچک و حلقه را کاملا به پایه ی شست نزدیک کنیم. به لطف داشتن این ویژگی، به راحتی انواع مختلف ابزار را با قدرت و تسلطی منحصربه فرد در دست می گیریم.

کنترل آتش

اصلی ترین دلایل خاص بودن انسان ها چیست - مطالب جالب و خواندنی

وقتی که اجداد ما آتش را تحت کنترل خود درآوردند، در حقیقت به برتری حیوانات درنده ی شب شکار در استفاده از تاریکی خاتمه دادند و یکی از خطراتی را که حتی می توانست به انقراض انسان منجر شود، از بین بردند. علاوه بر این گرمای حیات بخش شعله های آتش، مقاومت اجداد کوچ نشین ما را در مقابل آب وهوای سرد افزایش داد و زندگی در مناطق سردسیر را برای آن ها امکان پذیر کرد.

گذشته از این مزیت ها، کنترل آتش به انسان اجازه می داد غذای خود را طبخ کنند. به گفته بعضی از دانشمندان، پخته شدن غذا که به معنای جویدن و هضم راحت تر آن است، نقش مهمی در تکامل داشته و به مرور باعث کوچک تر شدن دندان ها و دستگاه گوارش انسان شده است.

سرخ شدن صورت

اصلی ترین دلایل خاص بودن انسان ها چیست - مطالب جالب و خواندنی

برافروخته و سرخ شدن صورت، یک از ویژگی های کاملا انحصاری انسان است که داروین آن را «عجیب ترین و انسان گونه ترین روش برای بروز احساسات» می دانست. مکانیسم بیولوژیکی سرخ شدن ناخواسته که مانند اعلامیه ای برای فاش کردن عمیق ترین احساسات انسان عمل می کند، هنوز کاملا ناشناخته است. عده ای معتقدند که این ویژگی، ترفندی بیولوژیکی برای حفظ صداقت انسان ها و امکان پذیر شدن زندگی گروهی با همدلی و اتحاد کامل است.

دوران کودکی طولانی مدت 

اصلی ترین دلایل خاص بودن انسان ها چیست - مطالب جالب و خواندنی

در بین تمام پستانداران؛ تنها انسان است که برای مدت طولانی تحت حمایت والدین خود باقی می ماند و برای رسیدن به بلوغ آموزش می بیند که از دیدگاه بیولوژیکی این مسئله منطقی نیست. تمام موجودات زنده به جز انسان در کوتاه ترین زمان ممکن به بلوغ می رسند و برای تولیدمثل آماده می شوند که به این ترتیب امکان درهم آمیخته شدن ژن های غالب یک گونه و درنتیجه شانس بقا و تکامل آن افزایش پیدا می کند. یک از منطقی ترین توضیحات در این زمینه، مغز توسعه ی یافته انسان است که برای رسیدن به بالا ترین کارایی خود به رشد و آموزش بیشتر و بالطبع زمان بیشتر نیاز دارد.

زندگی طولانی بدون توانایی تولیدمثل

اصلی ترین دلایل خاص بودن انسان ها چیست - مطالب جالب و خواندنی

بسیاری از موجودات زنده تا زمان مرگ به تولیدمثل ادامه می دهند؛ درحالی که انسان بعد از دست دادن توانایی تولیدمثل، مدت زیادی زندگی می کند. از دیدگاه صرفا بیولوژیکی این خصوصیت انسان نیز منحصربه فرد و خلاف قوانین طبیعت است. عده ای این انحراف از معیارهای طبیعت را محصول تکامل بر اساس روابط اجتماعی خاص انسان می دانند. در خانواده های توسعه یافته، پدربزرگ ها و مادربزرگ ها حتی بعد از دست دادن توانایی تولیدمثل نقش مهمی در بقا و موفقیت نسل دوم خانواده ی خود دارند.

.

منبع :

گردآوری توسط بخش جالب انگیز سایت آکا
پربازدیدها
تبلیغات