آکاایران: بیماری لوپوس، بیماری «سلنا گومز» را بشناسید
مجله آکا ایران _ سلامت   بیماری لوپوس  را چقدر می شناسید؟بیماری که از اعضای داخلی بدن گرفته تا بینی  و گونه ها را درگیر می کند. بیماری که مثل پروانه روی صورت می نشیند و از درون هم دست به خرابکاری های خودش می زند تا بدن علیه خودش به پا خیزد. بیماری با نامی عجیب و […]

مجله آکا ایران _ سلامت

بیماری لوپوس  را چقدر می شناسید؟بیماری که از اعضای داخلی بدن گرفته تا بینی  و گونه ها را درگیر می کند. بیماری که مثل پروانه روی صورت می نشیند و از درون هم دست به خرابکاری های خودش می زند تا بدن علیه خودش به پا خیزد. بیماری با نامی عجیب و ناشناخته که بعضی از چهره های معروف را هم درگیر خودش کرده. یکی از آنها سلنا گومز جوان دورگه آمریکایی است.اگر می خواهید این بیماری را بهتر بشناسید و از پیشرفت و مراحل درمان بیماری گومز بیشتر بدانید این مطلب را بخوانید.دکتر داریوش دائر متخصص پوست و مو و زیبایی درباره این بیماری و روش های کنترل و درمانش توضیح می دهد.

بیماری لوپوس | بیماری «سلنا گومز» را بشناسید

آکاایران: بیماری لوپوس، بیماری «سلنا گومز» را بشناسید

هنوز علت واضحی برای بیماری لوپوس اثبات نشده است؛ ولی آن چه مشخص و اثبات شده این است که این بیماری سیستم ایمنی را مورد هدف قرار می دهد و جزء بیماری های «خودایمنی»  از قبیل دیابت، بیماری تیروئید یا بیماری پیسی پوست محسوب می شود. ژنتیک نقش بسیار بارز  و مهمی در ابتلا به بیماری دارد. علاوه بر ژنتیک محققان عوامل محیطی از قبیل تماس با نور خورشید و آلودگی های میکروبی را هم در ایجاد بیمار لوپوس دخیل دانسته اند.

علائم پروانه ای شکل را جدی بگیرید!

در صورتی که بیماری لوپوس محدود به پوست و مخاط ها باشد نوع آن DLE است. این بیماری با یک حالت واضح خود را نشان می دهد، اما روی پوست به شکل پروانه ای ظاهر می شود. این ضایعات پروانه شکل در واقع ضایعات پوستی سرخ رنگ، پوسته دار، خارش دار و برجسته ای هستند که بینی و دو گونه را درگیر می سازند و شکل پروانه ای را تداعی می کند که تنه  پروانه روی بینی قرار گرفته و بال های پروانه روی دو گونه فرد گسترش پیدا می کنند. گاهی محدوده این ضایعات تا گردن، سینه یا زیر چشم ها هم  گسترش پیدا می کند.

بیماری لوپوس | بیماری «سلنا گومز» را بشناسید

سلنا گومز در آخرین مصاحبه ای که با مجله بیلبورد انجام داد درباره بیماری اش گفت:  « پزشکان بیماری لوپوس را در من تشخیص دادند و من درمان هایم را شروع کرده ام. دلیل غیبت و کم کاری های اخیر من همین بوده است.» در مدتی که گومز از کانون توجهات دور بود،شایعه سازان هم بیکار ننشستند و او را حسابی عصبانی کردند.

او می گوید: «شاید درکش کمی سخت باشد اما آن روزها من در مرحله درمان بودم و به زمان احتیاج داشتم و خودم را حبس کردم تا بتوانم اعتماد به نفس و آرامشم را به دست آورم.من همیشه سعی کرده  ام با همه رفتار خوبی داشته باشم اما در این مدت فقط شاهد رفتارهای زننده و بی انصافی بعضی از مردم بودم. من از ۷سالگی کار هنری ام را شروع کردم و وقتی ۱۷ سال داشتم،سفیر یونیسف شدم.واقعا ناامید کننده است که مرا به خاطر بیماری ام موضوع شایعات و سوژه اخبار کرده اند.»

این هنرمندجوان همچنین در برنامه ای تلویزیونی  درباره جزییات مبارزه اش با بیماری لوپوس و انجام مراحل درمانی که او را مجبور به  دوری از دنیای موسیقی کرده بود،توضیحاتی داد. گومز گفت که سه سال پیش متوجه شد به بیماری لوپوس مبتلاست.او در اواخر سال ۲۰۱۳ مدتی از موسیقی کناره گیری کرد.سلنا گفت: در ابتدا شرایط برایم بسیار پیچیده و دشوار بود و من تقریبا هیچ چیزی در مورد این بیماری نمی دانستم.

بعدها تصمیم گرفتم که بیماری ام را مخفی نگه دارم اما متاسفانه زندگی شخصی من امکان مخفی شدن را نداشت و من تصمیم گرفتم صادقانه بیماری ا م را به مردم و هوادارانم اطلاع بدهم. این بیماری یک نوع بیماری خودایمنی است و من مجبورم تا آخر عمر در کنار این بیماری زندگی کنم.گاهی آدم مجبور است خودش مراقب خودش باشد.گومز گفت که به هیچ عنوان هیچ چیزی حتی بیماری لوپوس نمی تواند مانع پیشرفت او شود. بیماری لوپوس نوعی بیماری با درگیری چند عضو از بدن است که به طور واضح پوست و مخاط ها را مبتلا می کند، ولی احتمال ابتلای دستگاه های عصبی، کلیه، چشم، مفاصل، خون و سیستم ایمنی بدن هم در آن زیاد است.

.

منبع :

گردآوری توسط بخش جالب انگیز سایت آکا
پربازدیدها
تبلیغات