آکاایران: در حومه رشته کوه «سردنا گورا» در حدود 40 کیلومتری شمال «Plovdiv» در بلغارستان مرکزی، شهر باستانی هیساریا قرار دارد که با چشمه های معدنی اش مشهور است.
امتیاز خبر: 18 از 100 تعداد رای دهندگان 7
برترین ها: در حومه رشته کوه «سردنا گورا» در حدود 40 کیلومتری شمال «Plovdiv» در بلغارستان مرکزی، شهر باستانی هیساریا قرار دارد که با چشمه های معدنی اش مشهور است. این شگفتی کوچک طبیعت در دوره های ماقبل تاریخ مردم را به سوی خود جلب می کرده است و این را نشانه های سکونت این منطقه که حداقل به قرن چهارم قبل از میلاد بازمی گردد نشان می دهد. آب های درمانی چشمه های هیساریا و آب و هوای مطلوب آن، رومیان را در سال 46 بعد از میلاد به سوی خود جذب می کرده است. رومی ها تراکیان را سرنگون کردند و هیساریا یک شهر رومی شد.
 
دویست و پنجاه سال بعد، امپراتور دیوکلسین تصمیم گرفت وضعیت هیساریا را به یک شهر رومی ارتقا دهد و نام آن را به دیوکلسیانوپلیس تغییر داد. در آن زمان، ساختمان های در سراسر هیساریا بودند و همان طور که شهر کوچک سعی می کرد خودش را با نقش معتبرش سازگار کند، ساختمان ها و حمام ها ساخته شدند و خیابان ها شکل گرفتند، اما قابل توجه ترین ساختمانی که ایجاد شد دیوارهای محکم عظیم در اطراف شهر بود.
 
طول این دیوارها در کل 2.3 کیلومتر بود و به طور کامل شهر قدیمی را در خود محصور می کرد. به جز بعضی قسمت ها، دیوارها تقریبا کامل دست نخورده هستند و یکی از بهترین دیوارهای قلعه حفاظت شده از دوران اواخر باستان در بالکان و اروپا هستند. این دیوار تا 11 متر ارتفاع دارد و در دروازه های جنوبی به 13 متر هم می رسد. ورودی به شهر توسط چهار دروازه بزرگ محافظت می شد. دروازه جنوبی «شترها» نام دارد زیرا وقتی قوس دروازه از وسط شکسته شود شبیه به دو شتر به نظر می رسد که به هم نگاه می کنند و این دروازه قبلا در قرن بیستم تاحدی تعمیر شده بود.
 
ویرانه های رومی همه جا وجود دارند.  ساختمان های عمومی، آمفی تئاترهای کوچک، سربازخانه های پادگان روم، پایه ها قدیمی ترین کلیساهای بلغارستان و همچنین بهترین قلعه رومی حفظ شده در بلغارستان. تحت حکومت رومیان، هیساریا رشد کرد و در اوایل قرن چهارم با ظهور مسیحیت، یکی از مراکز مهم این مذهب شد. بعد از سقوط امپراتوری روم، رفاه این شهر کم شد و به یک دهکده کوچک با چند خانه مسکونی تبدیل شد. نام کنونی هیساریا در ترکی به معنای قلعه است. پس از آزادی بلغارستان در سال 1878 هیساریا بار دیگر رونق گرفت و چشمه های معدنی آن دوباره کشف شدند و به یکی از مراکز تفریحی محبوب تبدیل شد.
 
روم باستان

آکاایران: دیوارهای روم باستان در بلغارستان

 
 
روم باستان
 
 
روم باستان
 
 
روم باستان
 
 
روم باستان
 
 
روم باستان
 
 
روم باستان
 

منبع :

گردآوری توسط بخش جالب انگیز سایت آکا
پربازدیدها
تبلیغات