آکاایران: داستان های مختلفی از جود و سخاوت حاتم طایی وجود دارد که همگی در جای خود بسیار شنیدنی و دلنشین هستند.

نام حاتم طایی را همه شنیده اند, کسی که خیلی دست و دلبازی می کند و بخشنده است را می گویند حاتم بخشی می کند یا مثل حاتم طایی است. حاتم طایی از شعرا و بزرگان عرب بود که در سخاوت و بخشش زبانزد خاص و عام بود. در ادامه داستان حاتم طایی را از مجموعه داستان های این بزرگوار میخوانید

داستان حاتم طایی

حاتم را پرسیدند که :«هرگز از خود کریمتر دیدی؟»
گفت: «بلی، روزی در خانه غلامی یتیم فرود آمدم و وی ده گوسفند داشت.
فی الحال یک گوسفند بکشت و بپخت و پیش من آورد. مرا قطعه ای از آن خوش آمد، بخوردم.»
گفتم : «والله این بسی خوش بود.»
حاتم ادامه داد: «غلام بیرون رفت و یک یک گوسفند را می کشت و آن موضع را
می طبخ و پیش من می آورد و من از این موضوع آگاهی نداشتم. چون بیرون آمدم
که سوار شوم، دیدم که بیرون خانه خون بسیار ریخته است. پرسیدم که این چیست؟»
گفتند: «وی همه گوسفندان خود را بکشت.»

کریم تر از حاتم

آکاایران: داستان آموزنده کریم تر از حاتم طایی

داستان حاتم طایی کریم

وی را ملامت کردم که: «چرا چنین کردی؟»
گفت: «سبحان الله ترا چیزی خوش آید که من مالک آن باشم و در آن بخیلی کنم؟»
پس حاتم را پرسیدند که: «تو در مقابله آن چه دادی؟»
گفت: «سیصد شتر سرخ موی و پانصد گوسفند.»
گفتند: «پس تو کریمتر از او باشی!»

گفت: «هیهات! وی هر چه داشت داده است و من آز آن چه داشتم و از بسیاری، اندکی بیش ندادم.»

بد نیست بدانید حاتم طایی که بود؟

حاتم طایی(حَاتم الّطائی) فرزند عبدالله (? – ۴۶ ق. هـ / ? – ۶۰۵ م). از بزرگان عرب،
که در سخا و کرم به او مثل می زدند.

نام کامل او حاتم بن عبدالله بن سعد بن الحشرج بن أمریء القیس، مشهور به «حَاتم الّطائی» بود. او از قبیلهٔ طی یکی از قبائل مشهور شبه جزیره عربستان بود. همچنین وی یکی از شعراء فحول عصر جاهلیت بود، کنیهٔ وی «أباسفانه» و «أباعدی (پدر عدی بن حاتم)» بود؛ و دارای دیوان شعری مطبوع به نام «دیوان حَاتم الّطائی» است.

قوم حاتم طایی مابین دو کوه که به نام های بلاد الجبلین (أجا و سلمی) معروف بود، ساکن شده بودند، که بعداً به دیار حاتم طایی (یا منازل حاتم الطائی) تبدیل می شود که اکنون روستای توارن نام دارد که در منطقه حائل در شمال عربستان سعودی واقع شده است. همچنین به (قریه حاتم الطائی) نیز معروف است.

حاتم طایی در این مکان می زیسته است و در همین جا نیز بدرود زندگی گفته است. هنوز قبر وی در محوطه ای در پایهٔ کوه توارن موجود است و زیارتگاه مردم از داخل عربستان و خارج از عربستان است. حاتم پیش از اسلام بر دیانت مسیحیت می زیسته است و در سال ۶۰۵ میلادی مرده است، وی از قبیله طی بود. باقی مانده آثار قصر وی و همچنین آثار اجاق غذاپزی وی که به اجاق غذای حاتم معروف است، هنوز در پایهٔ کوه موجود و باقی مانده است.

 

حاتم طایی شاعر

کریم تر از حاتم

داستان حاتم طایی و بزرگان

حاتم از شعراء عرب عصر جاهلی بود، اشعارش مانند افعالش گویای صدق و صداقت بود، منزلهٔ بزرگی بین اقوام خود داشت. او از احترام خاصی مابین پیر و برنا برخوردار بود، شجاع، قوی، بی باک، کریم، سخی و مهمان نواز بود. به جز نام خدا به چیز دیگر قسم نمی خورد، راستگو بود، در ماه رجب (شهر الأصم) کسی را نمی کشت، چون مضر ماه رجب را تعظیم می داشتند در جاهلیت. روزی ده شتر قربانی می کرد و اطعام می نمود، مردم دار بود و مردم به دور وی گرد آمدند. داستان های زیاد و حکایات گوناگونی از کرم و سخاوت و همچنین شجاعت وی به یادگار مانده است که در تدوین آن خروارهای کاغذ و قنطارهای مرکب کفاف نمی کند.

روستای «توارن» در ۴۸ کیلومتری شمال غربی «شهر حائل» واقع شده است، این روستا در سمت شمالی کوه «أجا» قرار دارد، روستا نوبنیاد است و راه ورودی آن آسفالته است. اما روستای قدیمی که به نام «دیار حاتم طایی» (یا منازل حاتم الطائی) معروف است در سمت جنوبی کوه «أجا» واقع شده است و ۸ کیلومتر از روستای تازه احداث توارن فاصله دارد که این راه به صورت شوسه می باشد. روستای قدیمی یا «دیار حاتم طایی» که از چهار طرف، کوه آن را احاطه نموده است و تنها یک راه ورودی از سمت شمال دارد.

سخاوت حاتم طایی

این روستا دارای آب زیر زمینی بسیار شیرین، چند شعاب (وادی) و دره های گوناگون است، اطراف دره ها مملو از باغ های درخت نخل خرما، درختهای کوهستانی سمر و کُنار و سلم است. ساکنان روستای قدیمی به اَمرِ دولت، به روستای نوین توارن منتقل شده اند و به هر خانواده یک مسکن نوین اهدا شده است. روستای قدیمی هم اکنون به حالت متروکه باقی مانده است.

درباره سخاوت حاتم طایی داستان های بسیاری گفته شده است و سعدی نیز در گلستان و بوستان به مواردی از بخشندگی های حاتم اشاره کرده است.

کتابی هم با عنوان رساله حاتمیه نخستین بار از سوی دکتر محمدرضا جلالی نایینی و سپس در زمستان ۱۳۹۵ از سوی انتشارات میراث مکتوب به کوشش باقر قربانی زرین تصحیحی علمی از آن با مقدمه و تعلیقات منتشر شد.

بهارستان جامی و همشهری آنلاین

.

منبع : niksalehi.com

گردآوری توسط بخش داستانک،داستان کوتاه جالب سایت آکا
پربازدیدها
تبلیغات