آکاایران: بسیاری از ما چه جوان و چه پیر، چه زن و چه مرد، در زندگی روزمره خود از ضرب المثل های بسیاری استفاده می کنیم که شاید معنی دقیق و درست آن را هم نمی دانیم و یا شاید کسانی باشند که گنجینه لغات و ضرب المثل آنها کم باشد. به همین دلیل می خواهیم در کنار هم به ضرب المثل های بسیاری اشاره کنیم و به معنی و ریشه آن ها بپردازیم.در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا,به معنی ضرب المثل اگه بگه ماست سفیده من میگم سیاهه خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

معنی اگه بگه ماست سفیده، من میگم سیاهه چیست؟

- یعنی به قدری به او اعتماد ندارم که آشکارترین ترین خبر را هم چنانچه از زبان او بشنوم باور نمی کنم.

- این ضرب المثل را درباره فردی به کار می برند که بسیار دروغ می گوید و به این کار زشت هم معروف است. به همین علت هیچ کس حرف های او را باور نمی کند حتی اگر راست بگوید!

 

- این ضرب المثل زیاده روی در باور نکردن حرف های شخص دروغگو را نشان می دهد. منظور از سفیدی ماست، چیزهای آشکار و پیش پا افتاده است که همه از آن باخبرند. اما چنانچه شخص دروغگو از همین اتفاقات خبر بدهد، هیچ کس به او و حرفهایش ارزشی نمی دهد!

- در صورتیکه بیشتر دقت کنیم می توان گفت این ضرب المثل را برای دشمنان هم به کار می برند! چرا که آنها هم به بدی و خیانتکاری شناخته شده اند و همیشه باید به آنها بدبین بود! چون فردی که تمام عمرش را با دروغ و فریب گذرانده و این عادات زشت در وجودش ثابت شده، خیلی سخت می تواند آن را کنار بگذارد مانند قماربازانی که حرص پول بیشتر، آن ها را در کارهای کثیف فرو برده است.

بنابراین کلا، این ضرب المثل را برای نشان دادن بی اعتماد بودن به اشخاص خلافکار به کار می برند.

گردآوری توسط بخش ضرب المثل- معنی ضرب المثل سایت آکا
پربازدیدها
تبلیغات