صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

پربازدید ترین جزیره زمین وجود خارجی ندارد!

پربازدید ترین جزیره زمین وجود خارجی ندارد!:اگر بخواهید لیستی از محبوب ترین مناطق دیدنی جهان را ایجاد کنید و شاید نام هایی مانند اهرام مصر یا استون هنج را در لیست بگنجانید و سازه هایی تاریخی که سالانه را در آکا ببینید

آکاایران: پربازدید ترین جزیره زمین وجود خارجی ندارد!

آکاایران: اگر بخواهید لیستی از محبوب ترین مناطق دیدنی جهان را ایجاد کنید، شاید نام هایی مانند اهرام مصر یا استون هنج را در لیست بگنجانید، سازه هایی تاریخی که سالانه میلیون ها نفر را به سوی خود جذب می کنند و واقعا وجود دارند.

براساس گزارش ساینس الرت، شاید به نظر بیاید که که “وجود داشتن” شرط اولیه هویت یک نقطه مکانی است، اما واقعیت این است که یکی از پربازدید ترین نقاط سیاره زمین مکانی خیالی به نام جزیره پوچ است که وجود فیزیکی ندارد. این جزیره روی نقشه در مختصات صفر درجه شمالی و صفر درجه شرقی اقیانوس اطلس جنوبی قرار گرفته است و موجودیت غیرحقیقی آن ناشی از خطاهایی است که دراثر استفاده از سیستم های اطلاعاتی جغرافیایی (GIS) مختلف ایجاد می شوند.

GIS سیستمی رایانه ای است که داده های جغرافیایی را ذخیره، تحلیل و اداره می کند و تمامی این داده ها را در قالب یک نقشه مصور می سازد. به بیانی دیگر این یک سیستم پشت صحنه ای است که امکان قرارگیری اطلاعات در جای درست و مصور سازی آنها را فراهم می آورد تا انسان ها بتوانند درک درستی از داده ها به دست آورند.

برای مثال محققان از سیستم GIS برای مطالعه تغییرات آب و هوایی استفاده می کنند، اما می توان برای فعالیت های روزمره ای مانند یافتن مکان یک رستوران نیز از آن استفاده کرد.

یکی از کارایی های این سیستم کدیابی جغرافیایی است، فرایندی که داده هایی مانند آدرس ها را به مختصات تبدیل می کند تا به راحتی روی نقشه ها قابل شناسایی باشند. به این شکل به راحتی می توان موقعیت مکانی را براساس مختصات طول و عرض جغرافیایی آن روی نقشه تعیین کرد.

شاید این کار در ابتدا ساده به نظر بیاید، اما زمانی که به کدیاب جغرافیایی اطلاعات نادرست داده شود، کارکردن با آن دشوارتر خواهد شد. در حقیقت وارد کردن داده های نادرست، نقص نرم افزاری، و دیگر انواع نقص های فنی باعث می شوند کدیاب جغرافیایی مختصال 0,0 را نمایش دهد و مکان هایی نادرست را مشخص سازد.

مختصات 0 درجه شرقی 0 درجه شمالی نیز مکانی است که واقعا در میان اقیانوس اطلس جنوبی وجود دارد. از آنجایی که جغرافی دانان در حین برطرف کردن خطاهای مختصاتی، همواره با این مختصات سروکار دارند، به آن جزیره پوچ می گویند.

این تجربه مشترک در میان جغرافی دانان باعث شکل گیری شهرت و جذابیت جزیره پوچ شده است، تاحدی که علاقمندان GIS نقشه هایی فانتزی، پرچمی ملی، و مقاله ای درباره تاریخ غنی و البته تقلبی جزیره پوچ ایجاد کرده و در فضاهای مجازی منتشر کرده اند.

پس از سال ها بروز خطا در کد یاب های جغرافیایی، جزیره پوچ اکنون دارای چندین آدرس و مکان مختلف است که در واقعیت در آن مکان ها وجود ندارد. این به آن معنی است این جزیره یکی از پربازدید ترین و جالب ترین مکان های روی زمین است، اگرچه در واقعیت این جزیره تنها خطای اطلاعاتی است که توسط جغرافیدانان ایجاد شده است.

منبع :