صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

داستان ضرب المثل آب ها از آسیاب افتادن

داستان ضرب المثل ها ریشه ضرب المثل های ایرانی ریشه ضرب المثل های فارسی و داستان ضرب المثل آب ها از آسیاب افتادن و ریشه ضرب المثل آب از آسیاب افتادن و ضرب المثل آب ها از آسیاب افتادن و ضرب المثل های معروف ایرانی را در آکا ببینید

آکاایران: مجموعه: دنیای ضرب المثل

آکاایران: داستان ضرب المثل آب ها از آسیاب افتادن

داستان ضرب المثل آب ها از آسیاب افتادن

 

معنی ضرب المثل:

- در زمانی بکار می رود که غائله (چنانکه انتظار می رفت) ختم شود و آرامش برقرار گردد.

- معمولاً (از قبل) انتظار ختم مسئله هست فقط دیر یا زود آن مشخص نیست؛ یعنی معلوم نیست که کی آبها از آسیاب می افتند.

- آرامشی برقرار شد- سرو صدا خاموش شد.

 

ریشه و مفهوم ضرب المثل آب ها از آسیاب افتادن

آسیاب آبی، معمولاً توربینی داشت که خارج از کارخانه نصب بود و بوسیله آب می چرخید؛ بسته به موقعیت مکانی آسیاب و میزان تسلط آب، ممکن بود آب جوی یا رود از زیر توربین بگذرد، یا آنکه از بالا روی آن بریزد و آنرا بچرخش در آورد. و آن توربین توسط شافتی، چرخش را به سنگ آسیاب منتقل می ساخت و سنگ می چرخید.

 

ناگفته نماند که هر آسیابی دو سنگ داشت، یکی سنگ زیرین (که ثابت بود) و دوم سنگ زبرین که روی سنگ زیرین می چرخید و گندم را آرد می کرد. بنابراین، تمامی فشارها به سنگ زیرین وارد می آمد، لذا می بایستی از جنسی سخت تر از سنگ زبرین تهیه می شد، و به همین سبب گفته اند:

مرد باید که در کشاکش دهر          سنگ زیرین آسیا باشد

یعنی مرد باید مانند سنگ زیرین آسیاب سخت باشد و بتواند در برابر فشارها، تنگناها و دشواری های زندگی تاب بیاورد. در هرصورت تا وقتی آب در آن جوی جریان داشت، آسیاب نیز برقرار بود؛ و هرگاه از چرخش باز می ماند، آسیابان می گفت «آب از آسیاب افتاد» و این لفظ، از تکیه کلام آسیابانان بجای مانده است.

 


.

منبع : beytoote.com