Image result for ‫آموزش بازی مافیا‬‎

آکاآپ: مافیا یک بازی جدی و بسیار فکری،تلفیقی از روانشناسی و دقت تحلیل و موشکافی منطقی و در عین حال فوق العاده هیجان انگیز است.در این مقاله از مجموعه مقالات سرگرمی آکا, تصمیم داریم به معرفی و آموزش این بازی گروهی و مهیج بپردازیم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید و با بازی مافیا از سرگرمی گروهی و دوستانه لذت ببرید

یکی از جذابترین بازی های گروهی این روزهای محافل دوستانه، مافیا است. بازی دستجمعی مافیا به صورت کلی میان دو گروه بازیکن صورت می گیرد. یکی از گروه ها با عنوان اقلیت آگاه شناخته می شوند و در سوی دیگر اکثریت ناآگاه را داریم. نقش بازیکنان بازی مافیا به صورت مخفیانه مشخص می شود. در بازی مافیا شما یا نقش شهروند و یا نقش مافیا را بازی می کنید.

معرفی و آموزش بازی مهیج مافیا !!

افراد مافیا همدیگر را می شناسند اما افراد شهروند عموما اطلاعی از باقی بازیکنان ندارند. در فاز شب بازی مافیا، افراد مافیا باید یک شهروند را به طور مخفی به قتل برسانند. سپس در فاز روز، بازیکنانی که در بازی باقی مانده اند، باید روی هویت های افراد مافیا بحث کنند. در نهایت در پایان فاز روز، یکی از مظنونین از بازی حذف می شود. حالا بیایید نگاهی دقیق تر به آموزش بازی گروهی مافیا و موارد پیرامون آن بیاندازیم.

تاریخچه بازی مافیا

پیش از این که بخواهیم وارد مراحل آموزش قوانین بازی مافیا و قوانین آن شویم، بهتر است کمی درباره تاریخچه و خاستگاه آن بدانیم. طبق منابع این بازی ساخت کشور روسیه است. دیمیتری دیویدف سازنده این بازی به نظر می رسد. او می گوید که بازی مافیا ابتدا در دهه هشتاد میلادی و در بخش روانشناسی دانشگاه دولتی مسکو انجام شده است. پس از این دانشگاه ها و خوابگاه ها به محل اصلی این بازی تبدیل شده اند. در کشور شوروی سابق این بازی علاقه مندان پر شماری پیدا می کند.

معرفی و آموزش بازی مهیج مافیا !!

در دهه نود میلادی است که بازی از روسیه به باقی نقاط جهان کشیده می شود. حدود ۳۰ سال پیش، بازی گروهی مافیا به ایالات متحده آمریکا رسید و مردم کشور ما هم از دهه هشتاد شمسی به این بازی علاقه مند شده اند. در حال حاضر بازی دست جمعی مافیا در میان جوانان ایرانی و دانشجویان به محبوبیت خاصی رسیده است.

بازی مافیا چیست ؟

این بازی نیاز به یک بازیگردان («گاد») دارد که خود نقش بازی نمی‌کند و فقط مدیریت بازی را بر عهده دارد. وی ناظر بر اعمال تمام بازیکنان است. در ابتدا، بازیگردان («گاد») نقش هر یک از افراد را به‌طور مخفیانه مثلاً با پخش کارت تعیین می‌کند.

بازی مافیا متشکل از ۲ تیم می باشد، تیم اقلیت مافیا که از نقش یکدیگر آگاه هستند و تیم اکثریت شهروندان اما نا آگاه از نقشهای یکدیگر نقشهای بازی به وسیلهٔ مجری (گاد) بازی تقسیم شده و هر بازیکن نقش خاصی دارد که با توجه به نقش خود می باید در بازی حضور پیدا کند

به صورت معمول یک مافیا هم تیمی های خود را میشناسند ولی یک شهروند فقط از شهروند بودن خود آگاه است ولی هیچ آگهی ی نسبت به افراد مافیا ندارد هدف در این بازی زنده ماندن تا پایان بازی می باشد، ولی این کار با وجود نقشهای مختلف بازی از جمله دان، دکتر، کاراگاه، تک تیر انداز و دیگر نقش ها به راحتی امکان پذیر نمی باشد

بازی در ۲ فاز روز و شب انجام میشود.

در طول شب، نقش دار های بازی با توجه به نقش خودشون فعالیت لازم را انجام میدهند.

در فاز روز تک تک بازیکنان صحبت میکنند، تا با توجه به صحبتهای سایر بازیکنان، اعضای تیم مافیا را شناسایی کنند. در صورت توافق اکثریت بازیکنان در رای گیری، در هر روز بازی یک نفر از در بازی حذف شده، و نقش ایشان از طرف گاد یا مجری بازی اعلام خواهد شد

در هنگام بازی اگر تخلفی رخ دهد بازی‌گردان («گاد») می‌تواند فرد متخلف را از بازی اخراج می‌نماید. بازیکنان بایستی تمام صحبت‌ها و حرکات‌شان را پس از کسب اجازه از بازی‌گردان («گاد») انجام دهند. بدون اجازهٔ «گاد» کسی حق صحبت کردن را ندارد و برای سخنرانی کردن باید از «گاد» اجازه گرفته شود.

بازی‌گردان در صورتی که متوجه تقلبی از یکی از بازی‌کنان شود بایستی دخالت کرده و بازی را متوقف کند. بازیکنی که حذف می‌شوند باید از محوطهٔ بازی خارج شود. وظیفهٔ اصلی «گاد» مبارزه با ترول‌ها (خرابکارها و متقلبان) و اجرای روند درست بازی می‌باشد.

 

نقش های بازی مافیا

دو گروه شهروند و مافیا داریم، که در هر تیم میتونه نقش‌های مختلفی وجود داشته باشه. بنابراین ممکنه شهروندهایی داشته باشیم که نقش‌های متفاوتی دارن، اما همه در کل شهروند حساب میشن. ممکنه بعضی از افراد، شهروند بدون نقش یا مافیای بدون نقش باشن. بهشون مافیا و شهروند ساده هم گفته میشه.

پدرخوانده-گادفادر (don):

رئیس مافیا محسوب می‌شود که در فاز شب با مافیاهای خود بیدار می‌شود ولی می‌تواند خود را مافیای ساده نشان دهد. (یعنی زمانی که «گاد» در شب اول اعلام می‌کند «پدرخوانده اگر مایل است، خودش را اشاره کند» می‌تواند عکس العملی نداشته باشد) ضمناً پدرخوانده در فاز شب پس از مافیا جداگانه نیز بیدار می‌شود و می‌تواند نظر قبلی خود را نیز تغییر دهد، به هر حال انتخاب آخر با اوست. استعلام گادفادر منفی است و تیر اسنایپر (sniper) در او اثر ندارد تسخیر نخواهد شد. شخصیتش در فاز شب برای هیج کس فاش نخواهد شد

 

مافیای ساده

در فاز شب به همراه پدرخوانده بیدار می‌شود. در صورتی که گاد فادر از بازی حذف شده باشد مسئولیت شلیک تیر به مافیا ی شماره ۱ سپس شماره ۲ و … ادامه پیدا خواهد کرد.

فاحشه (hooker):

یکی از نقش‌های تیم مافیا است که هر شب اسم یک نفر را به «گاد» می‌دهد شخص مورد نظر اگر از شخصیت‌های سفید بازی باشد عملکرد آن در شب از بین می‌رود. سه بار می‌تواند از قدرت خود استفاده کند.

نقش‌های شهروندی (سفید) :

شامل اسنایپر (sniper) ، کاراگاه (detective)، دکتر، فراماسون، روئین‌تن، کشیش، ساقی (bar-man). پرستار قاضی، داروساز و … به عنوان اکثریت ناآگاه در شب و روز اول بازی می‌کنند و با توجه به شخصیتی که دارند و با ترفندهای شهروندی سعی در پیدا کردن مافیاها و حذف آن‌ها از بازی دارند.

کارآگاه:

یکی از شخصیت‌های مهم سفید است در فاز شب، با ندای «گاد» بعد از شخصیت‌های سیاه بیدار می‌شود و یک نفر را که حدس می‌زند مافیا باشد را انتخاب می‌کند که از سیاه یا سفید بودنش مطلع شود در صورتی که فرد یکی از اعضای تیم مافیا ساده یا مستقل باشد «گاد» جواب مثبت به استعلام او می‌دهد. گادفادر و اکثر شخصیت‌های خاکستری استعلام منفی دارند. در صورتی که استعلام مافیایی را بگیرد در روز بعد باید به گونه‌ای که شخصیتش افشا نشود مافیا را برای دیگر افراد مشخص کند زیرا این شخصیت نقش‌های مقابل زیادی دارد.

کشیش (priest):

در فاز شب با ندای خدا، پس از ناتاشا بیدار می‌شود و یک نفر را که حدس می‌زند لال شده باشد را انتخاب می‌کند که لال نباشد. در صورتی که از بازی خارج شود از یکی از افراد اعتراف گرفته و کارت او را برای همه نمایان می‌کند.

دکتر:

یکی از شهروندان است که در فاز شب یک نفر را از خطر کشته شدن توسط مافیا نجات می دهد. او بعد از اینکه مافیا یک نفر را کشتند با اعلام خدا به خدا پیام میدهد اگر حدس بزند مافیا چه کسی را کشته می تواند او را زنده کند

تک تیر انداز:

یکی از شهروندان است که در فاز شب می تواند یک نفر را که فکر میکند جزو اعضای مافیاست به قتل برساند. اما باید مراقب باشد یاران خود را نکشد او از هویت هیچ کس باخبر نیست و فقط این قدرت را دارد که اگر از مافیا بودن شخصی مطمئن شد او را بکشد. برای این کار هر شب یا باید به گاد یه اسم بدهد یا اعلام کند که شلیک نمی کند.

رویین تن:

یکی از شهروندان است و کسی که در فاز شب قابل کشته شدن نیست. فقط مافیا باید در فاز روز سعی کنند با آوردن رای ها به سمت او ، او را بکشند


رئیس پلیس ( کلانتر )

یکی از شهروندان است که این قدرت را دارد تا هرشب خدا یکی از اعضای مافیا را به او معرفی کند نقش او با کاراگاه فرق می کند او یک نفر را سوال نمی کند بلکه خدا یکی از مافیا را به او معرفی می کند اما قدرت کشتن او را ندارد

فاحشه ( ناتاشا )

نه شهرونداست نه مافیا اما باید به مافیا کمک کنه. او شب چشمانشو باز نمیکنه و کسی را نمی شناسه اما باید تو روز با استدلال هایش مافیا و شهروندان را بشناسد و بدون صحبت بمونه و نمیتونه رای بده.

جاسوس:

یکی از نقشهای تیم مافیا که میتواند هر شب به درخواست خود یا ۲ نفر از دوستان را استعلام کند یا به خواست خود ۲ نفر از شهروندان را بکشد، لازم به ذکر است که تیر جاسوس برای شهروندان کاری می باشد و نمی تواند نقش دارهای بازی را به قتل برساند در ضمن بعد از ۶ استعلام جاسوس تبدیل به مافیا ساده میشود و در طیّ این ۳ شب استعلامه منفی می گیرد.در کل ۶ استعلام یا ۲ تیر و ۴ استعلام

محافظ:

محافظ یکی از نقشهای سفید بازیست که در فاز شب بازی تبدیل به روح میشود و تیر هیچ یک از نقش های بازی نمی تواند تاثیری بر ایشان بگذارد، نقش ایشان میتواند به وسیلهٔ دزد بازی جا به جا شود ولی به طور کل زمانی که تروریست بازی شخصی را با خود میبرد، محافظ میتواند از ایشان حفاظت کرده و از مردن ایشان جلو گیری کند. محافظ بعد از استفاده از نقش خود تبدیل به پلیس ساده خواهد شد

زامبی:

زامبی یکی دیگر از نقش های پلیس بازیست که در تایم روز بازی نمی تواند صحبتی بکند حتی از خود دفاع بکند. فقط با رای خود میتواند به تیم پلیس کمک بکند. به تیر هیچ یک از نقشهای بازی کشته نمی شود بجز اسنایپر و اگر دان مافیا ایشان را بزنند یکی از اعضای تیم مافیا ایشان تبدیل به زامبی خواهد شد، و اگر دکتر زامبی را مداوا کند، دکتر خواهد مرد و زامبی تبدیل به دکتر خواهد شد.

 

Mafia Party Game

آموزش مرحله به مرحله بازی مافیا

 

مرحله اول: تعیین گاد

ابتدا یک شخص که به قوانین بازی کاملا مسلط باشد و توانایی مدیریت بازی را داشته باشد به عنوان گاد بازی انتخاب می شود. این شخص خود بازی نمی کند و فقط مدیریت بازی را بر عهده خواهد داشت و ناظر بر اعمال تمام بازیکنان است. بعد از این که تعداد قابل قبولی بازیکن (حداقل 10 نفر، البته هر چه تعداد بازیکنان بیشتر باشد بازی جذابتر خواهد بود) آمادگی خود را برای بازی اعلام کنند، گاد نقش افراد را تعیین می کند و به آن ها به صورت پیام شخصی اطلاع می دهد. این تعیین نقش هم می تواند به شکل تصادفی (رندوم) باشد هم می تواند با نظر شخصی گاد باشد. به دلیل این که گاد باید مورد اعتماد و مقبولیت عام باشد به صورت کدخدامنشانه از یکی از پیشکسوتان بازی انتخاب می شود.

 

مرحله دوم: بررسی بازیکنان و اعلام قوانین بازی جاری

در این جا از تمام بازیکنان سوال می شود که بازی می کنند یا نه که باید تمام بازیکنان با میکروفن (و نه با تکست) حضورشان را اعلام کنند که ضمن تایید حضور خود، مشخص شود که امکان صحبت کردن را هم دارند یا نه. در غیر این صورت صدا و نوشتار بازیکن مورد نظر بسته می شود و تنها به عنوان یک تماشاچی می تواند شاهد بازی باشد. (به دوستان برای بار اول توصیه می شود حتما یک دست به شکل تماشاچی بازی را دنبال کنند.)
بعد از آن چون اجرای بعضی از قوانین و نقش هایی که در بازی وجود خواهد داشت به نظر گاد بستگی دارد، گاد بازی، قوانین اختیاری که در این بازی اعمال خواهد شد و تعداد نقش های بازی را اعلام خواهد کرد و سپس به تعیین نقش افراد خواهد پرداخت.

 

مرحله سوم: تعیین نقش ها

گاد بازی به کسانی که نقشی جز پلیس ساده داشته باشند به صورت پیام شخصی، نقش آن ها را اطلاع می دهد. بازیکن مربوطه باید به گاد تایید دهد که متوجه نقش خود شده و توانایی بازی در این نقش را دارد. ( درصورتی که توانایی ایفای نقش داده شده را ندارید از طریق پیام خصوصی از گاد درخواست کنید که نقش شما را عوض کند.) در صورتی که از طرف گاد بازی پیامی دریافت نکرده باشید نقش شما پلیس ساده خواهد بود.
گاد بازی نقش کل اعضا گروه مافیا (اعم از دان تروریست مافیاساده) را به دان می دهد و دان بازی بنا به تصمیم خود می تواند یا تمام اعضای گروه را به هم معرفی کند یا فقط خود را به عنوان دان بازی به تک تک اعضا معرفی کرده و خود حلقه ارتباطی گروه مافیا با همدیگر باشد.

 

مرحله چهارم: فاز روز

در صورتی که بازی از روز شروع شود، تمام بازیکنان حاضر در بازی اجازه دارند نوبت گرفته و با استدلال وبحث و مناظره سعی به پیدا کردن نقش های مافیا کنند. (البته معمولا با حضور نقش های بیشتر، بازی از فاز شب شروع می شود.) معمولا در ابتدای روز گاد بازی زمان روز را اعلام می کند اما این یک زمان تقریبی است یعنی می تواند کمتر (زمانی که بازیکنان دیگر تمایلی به صحبت کردن و بحث نداشته باشند) یا بیشتر از زمان تعیین شده باشد(زمانی که گاد احساس کند بازیکنان نیاز به صحبت و مذاکره بیشتری برای استدلال دارند و با این زمان اضافه بازی روند بهتر و جذابتری خواهد داشت). بعد از پایان زمان، گاد بنا به تشخیص خود می تواند زمانی را به موارد زیر اختصاص دهد:

دفاعیه: کسانی که احساس می کنند در رای گیری رای می آوردند فقط اجازه دفاع از خود و آوردن استدلال هایی برای تبرئه خود دارند. در این زمان کسانی که افراد دیگر را متهم کنند متخلف محسوب می شوند.

تک رای: کسانی که احساس می کنند کاملا به مافیا بودن یک نفر مطمئن هستند در این زمان نام این فرد را به عنوان تک رای اعلام می کنند.

کسانی که نیستند: اگر کسی مورد ظن باشد اما شما با احتمال خیلی بالا احساس می کنید دوستان پلیستان در حال اشتباه هستند می توانید در این زمان بگویید که شخص مورد نظر یا حتی خود شما جزو گروه مافیا نیستن.

استدلال: در این زمان بازیکنانی که احساس می کنند نسبت به روند بازی تحلیل خاصی دارند و می توانند به روند بازی کمک کنند بدون متهم کردن افراد می توانند استدلال های خود را از جریان بازی اعلام کنند.

البته توجه به این نکته هم باید داشته باشید که در این زمان ها مافیا هم می توانند با صحبت های خود برای منحرف کردن اذهان عمومی استفاده کنند. دادن این زمان ها به نظر شخصی گاد بستگی دارد و ممکن است گاد هیچ کدام از این زمان ها را در نظر نگیرد. سپس گاد اعلام می کند که زمان رای گیری است. شما باید اسم شخصی که مظنون هستید را تایپ کنید و بعد از نمایان شدن عبارت "استارت" یا "شروع" از طرف گاد در زمان محدود، اسم خود را بر روی صفحه اصلی ریدکال ثبت کنید. در صورتی که شخصی توسط بیش از نیمی از افراد مظنون شناخته شود به صورت مستقیم از روند بازی حذف شده و نقش آن اعلام می شود.

در صورتی که شخصی این تعداد رای را کسب نکند رای گیری بین کسانی که بیشترین رای را دریافت کردند تکرار می شود و برای این کار به این افراد اجازه دفاع داده می شود، رای گیری مجدد فقط بین این افراد برگذار می شود و گاد بازی به هر شخص آیکون خاصی را نسبت می دهد و شما موظف هستید یکی از این آیکون ها را به عنوان رای خود اعلام کنید.

 

مرحله پنجم: فاز شب

در زمان شب به صورت عمومی هیچ کار خاصی انجام نمی شود و نقش هایی که در فاز شب تاثیرگذار هستند، به دستور گاد، پیام های شخصی خود را به گاد می دهند و نقش خود را انجام می دهند. همچنین یک شخص توسط گروه مافیا کشته می شود. گاد بعد بررسی پیام ها، اتفاقاتی که باید اعلام شود و کسانی که در فاز شب کشته شدند را به اطلاع تمام بازیکنان می رساند و بعد دوباره فاز روز برگذار می شود.

مرحله ششم: پایان بازی

این تکرار فاز روز و شب تا زمانی ادامه پیدا می کند که یا تمام مافیا ها کشته شده و از بازی حذف شودند و در این صورت پلیس ها یا همان شهروندان به عنوان برنده اعلام می شوند. و در صورتی که تعداد مافیا با تعداد پلیس ها برابر شود تیم مافیا به عنوان برنده اعلام می شود.

 

گردآوری توسط بخش بازیهای محلی،بازی های بومی سایت آکا
پربازدیدها
تبلیغات