آکاایران: شب یلدا بهانه‌ای است تا خانواده‌ها و دوستان کنار یکدیگر جمع شوند؛ بهانه‌ای برای معاشرت و فرار از دغدغه‌های روزمره و درگیری‌های ذهنی، حتی اگر فقط برای چند ساعت باشد. این شب در حالی که بلند است می تواند بهترین شب زندگی نیز باشد. برای اینکه آن را به یکی از بهترین شب های زندگی تبدیل کنید می توانید چندین بازی زیبا و ساده گروهی و خانوادگی را انجام دهید. در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات سرگرمی آکا, تصمیم گرفته‌ایم چند سرگرمی‌ و بازی‌ گروهی خانوداگی مخصوص شب یلدا را بهتان معرفی کنیم تا از بلندترین شب سال به بهترین شکل ممکن لذت ببرید و آن را به وسیله‌ای برای بهبود روابط‌ خود تبدیل کنید. با ما همراه باشید.

بازی هایی که شب یلدا میتوان با خانواده انجام داد

 


بازی ویدیویی

بازی هایی که شب یلدا میتوان با خانواده انجام داد

بازی‌های ویدیویی هم سال‌هاست که به یکی از وسایل وقت‌گذرانی در مهمانی‌ها تبدیل شده‌اند؛ البته منظورمان بازی‌هایی است که برای چند نفره بازی کردن و برای مهمانی‌ها ساخته شده‌اند. اگر می‌گوییم بازی ویدیویی، منظورمان این نیست که وسط دورهمی یک نفره پای آنچارتد بنشینید و ناتوانی خود در بازی کردن را به بقیه نشان دهید. بلکه منظورمان بازی‌هایی است که یا از پایه چند نفره هستند، یا می‌توان آن‌ها را به صورت نوبتی بازی کرد.

احتمالا وقتی می‌گوییم بازی ویدیویی چند نفره، به فیفا و مورتال کامبت و تکن فکر می‌کنید. این گزینه‌ها به اندازه‌ی کافی جذاب و سرگرم کننده هستند و بهتر است همان ابتدای کار سراغ آن‌ها بروید، چون اکثر افراد می‌دانند چگونه فیفا یا مورتال کامبت بازی کنند. پیشنهاد می‌کنیم به جای دو دسته، چهار دسته داشته باشید تا نتیجه‌ی بهتری بگیرید و بیشتر افراد را درگیر کنید. البته اگر دو دسته دارید، نگران نباشید و نوبت به نوبت، دسته را جا به جا کنید.


بطری بازی

بازی هایی که شب یلدا میتوان با خانواده انجام داد

قبل از این که فکرتان منحرف شود، این را اضافه می‌کنیم که خوشبختانه نسخه‌های بومی‌سازی شده و‌تر و تمیز بطری بازی هم وجود دارند و منظور ما هم این نسخه‌هاست! نمونه‌اش همین مدلی است که در بالا می‌بینید. مجموعه‌ای از کار‌های سالم و فرهنگی در این مثلا بطری قرار داده شده‌اند تا چشم بسته یکی را انتخاب کنید.

این که بطری بازی شما چقدر جذاب باشد، به قوه‌ی تخیل و سطح آگاهی شما از دوستان‌تان بازمی‌گردد. در نتیجه قبل از این که تصمیم بگیرید و ایده‌ی بطری بازی را با خانواده مطرح کنید، مطمئن شوید که جمع صحیحی را انتخاب کرده‌اید.

نهایتا هم اگر پیشنهاد‌های تمیز ما برای بطری بازی به مذاق‌تان خوش نمی‌آید، خودتان همانطور که بلد هستید خانواده را دور یک بطری بنشانید؛ ما از این نوعش را بلد نیستیم!


پانتومیم

بازی هایی که شب یلدا میتوان با خانواده انجام داد

پانتومیم از ساده‌ترین و در عین حال جذاب‌ترین بازی‌هایی است که می‌توانید در یک جمع خانوادگی ترتیب دهید. توانایی لغوی، توانایی جسمی و مشخصا تلاش دوستان شما برای حفظ ظاهر، با پانتومیم کاملا به چالش کشیده می‌شود. مثل همیشه، جمعیت خود را به دو دسته تقسیم کنید.

اتفاقات غیرمنتظره، پای ثابت پانتومیم بازی هستند. اگر می‌بینید که مدتی است مشغول پانتومیم بازی هستید و هنوز حرکات عجیب و غریبی از سمت اعضا ندیده‌اید، بازی را عوض کنید که پانتومیم مناسب جمع‌تان نیست! بازی در واقع از زمانی شروع می‌شود که برای توصیف لغات، یکی دو آسیب جسمی و آبرویی به خود وارد کرده باشید.

بد نیست این موضوع را هم در نظر بگیرید که پانتومیم بازی کردن معمولا با مجموعه‌ای از فریاد‌های عجیب و غریب همراه است، در نتیجه قبل از این که ایده‌ی پانتومیم بازی کردن را ارایه کنید، نیم نگاهی هم به مکانی که در آن قرار دارید و دور و اطراف خود بیندازید.

بازی‌های کارتی

بازی هایی که شب یلدا میتوان با خانواده انجام داد

کارت بازی، از سرگرمی‌های ساده و لذت بخشی است که می‌توانید در مهمانی‌ها تجربه کنید. بازی‌های کارتی معمولا طوری طراحی شده‌اند تا قوانین پیچیده نداشته باشند و در یکی دو خط بتوان روش بازی کردن آن‌ها را به افراد توضیح داد. همین موضوع باعث می‌شود تا همه بتوانند وارد بازی شوند و کل جمع از بازی کردن لذت ببرند.

بازی کارتی پیشنهادی ما، همان نوعی است که بی‌نهایت روش بازی کردن دارد. ولی ما یکی دو بازی دیگر را هم در مقابل‌تان می‌گذاریم که حسابی سرگرم کننده و بامزه هستند. مثلا بازی «اونو» (Uno) یکی از سرگرم کننده‌ترین بازی‌های کارتی موجود است و بازی کردن آن هم هیچ کاری ندارد. اگر اونو زیادی ساده به نظر می‌رسد، می‌توانید سراغ نسخه‌ی کارتی بازی مونوپولی بروید که کمی پیچیده‌تر از اونو است، ولی بسیار با مونوپولی اصلی فاصله دارد و هر دور آن هم در ده دقیقه یا یک ربع تمام می‌شود. البته باز هم پیشنهاد می‌کنیم سراغ همان بازی کارتی داخل کشوی‌تان بروید.


حافظ بازی

بازی هایی که شب یلدا میتوان با خانواده انجام داد

باز کردن دیوان حافظ و گرفتن فال از آن، از رسم و رسوم‌های مهم شب یلداست. حداقل برای آن شب، آن کتاب رباعیات خیام را از کنار لیوان‌های خود بردارید و حتی اگر قرار نیست حافظ بخوانید یا فال بگیرید، یک دیوان حافظ به عنوان دکور کنار آن هندوانه یا هر چیز دیگری که روی میز دارید، بگذارید.

محض سرگرمی، از یکی از اعضای خانواده بخواهید تا به دامن حضرت چنگ بزند و شما هم از سمت او، آن صفحه‌ای که از یک روز قبل آماده کرده بودید را باز کنید و عمدا غزلی که برای او انتخاب کرده بودید را بخوانید. این که می‌خواهید به او حال بدهید یا حال او را بگیرید، پای خودتان.

پیشنهاد می‌کنیم چند صفحه و چند غزل را از قبل آماده کرده و آن صفحات را هم مشخص کرده باشید و گرفتن فال را فقط به یک نفر محدود نکنید. برای تک تک افراد فال بگیرید؛ از کجا معلوم، شاید اتفاق خوبی برای‌شان رقم زدید!


بازی‌های تخته‌ای

بازی هایی که شب یلدا میتوان با خانواده انجام داد

برخلاف بازی‌های کارتی، بازی‌های تخته‌ای معمولا پیچیده هستند و یاد گرفتن‌شان ممکن است کمی طول بکشد. در نتیجه بازی‌های تخته‌ای را برای جمع‌هایی توصیه می‌کنیم که سابقه‌ی بازی کردن آن‌ها را دارند؛ جمع‌هایی که به نسبت اهمیت بیشتری برای خود بازی قائل هستند و در عین حال هم بیشتر درگیر آن‌ها می‌شوند. بازی‌های تخته‌ای به نسبت دیگر بازی‌ها، طولانی‌تر هستند، ولی اگر به آن‌ها دل بدهید، ممکن است متوجه شوید که چیز دیگری از یلدا نصیب‌تان نشده است و تمام شب را پای بازی گذرانده‌اید.

بازی‌های تخته‌ای انواع مختلفی دارند. حتی شطرنج هم در واقع یک بازی تخته‌ای محسوب می‌شود. ما هم پیشنهاد می‌کنیم بازی‌هایی مثل مونوپولی، ریسک، کاتن یا کلودو بازی کنید. بازی‌های تخته‌ای به راحتی می‌توانند یک جمع چند نفره را برای مدت‌ها سرگرم کنند و کاملا مناسب یک دورهمی خلوت خانوادگی شب یلدا هستند.


اسم فامیل

بازی هایی که شب یلدا میتوان با خانواده انجام داد

از جذاب‌ترین و قدیمی‌ترین بازی‌هایی که می‌توان در یک دورهمی انجام داد، اسم فامیل است. اسم فامیل نه نیاز به کارت دارد و نه نیاز به مهره‌ها و تاس‌ها و تخته‌های پیچیده؛ تنها با چند تکه کاغذ و چند قلم، یا با استفاده از گوشی‌های موبایل، می‌توان یک مسابقه‌ی اسم فامیل بزرگ راه انداخت.

با این حال، اگر احساس می‌کنید دوستان‌تان چپ و راست در حال تقلب هستند، یا اگر ایده‌های جدیدی برای جذاب کردن بازی به ذهن‌تان نمی‌رسد، می‌توانید نسخه‌ی کارتی اسم فامیل را هم تهیه کنید که از بازی‌های خوب ساخت داخل است. اسم فامیل بازی کردن می‌تواند تخیل شما و دوستان‌تان را به چالش بکشد و منجر به خلق موجودات و اسامی عجیب و غریبی شود که در زندگی‌تان مثل آن‌ها را ندیده‌اید.

یلدای خوبی را برایتان آرزو می‌کنیم.

گردآوری توسط بخش بازیهای محلی،بازی های بومی سایت آکا
پربازدیدها
تبلیغات