بازی کش بازی چه نوع بازی است؟+ شرح بازی

آکاایران: این بازی از جمله بازی‌های بومی محلی است که بصورت گروهی انجام می‌شود و غالباً دختر بچه‌ها علاقه بیشتری به آن دارند. همان‌گونه که از نام این بازی مشخص است وسیله مورد نیاز آن چند متر کش است که بر حسب تعداد بازیکنان می‌توان آن‌را کمتر یا بیشتر تهیه کرد و دو سر آن ‌را به هم گره زد. در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا، به شرح بازی کش بازی خواهیم پرداخت و آن را آموزش خواهیم داد. با ما همراه باشید.

تعداد نفرات بازی کش بازی

تعداد بازیکنان حداقل ۳ نفر می‌تواند باشد که به صورت انفرادی و به نوبت بازی می کنند و به صورت‌های انفرادی، دو نفره، سه نفره و یا بیشتر هم می‌توانند به این بازی شاد بپردازند.

شرح بازی کش بازی

 • تعدادی از دانش آموزان که قصد شرکت در بازی را دارند مشخص شده و از بین آن‌ها دو بازیکن با قرعه کشی یا به صورت اتفاقی انتخاب می‌شود.
 • این دو بازیکن کش را دور مچ پای خود می‌اندازند و رو به روی هم و در یک خط مستقیم می‌ایستند. برای آنکه تعادلشان بهتر شود، پاهای خود را به عرض شانه باز می‌کنند.
 • شرکت کنندگان که گاه یک، دو و یا چند نفر هستند، باید رو به کش قرار گیرند و به حالت جفت پا روی کش بپرند. بدین ترتیب کش زیر پایشان قرار می‌گیرد. اگر کش زیر پای آن‌ها قرار نگیرد، بازنده خواهند شد.
 • در مرحله دوم، بازیکنان باید با یک پای خود، اولین رشته طناب را از بالا به پایین بکشند و با پای دیگر آن را به زیر آورند.
 • گاه مراحل دیگری نیز برای کش بازی تعریف شده که هر کدام به ترتیب و با رعایت اصول انجام می‌شود.
 • اگر مراحل بازی به درستی و با موفقیت طی شود، دو نفری که کش را به پا دارند، با بالا بردن آن تا قسمت ساق پا، بازی را سخت‌تر می‌کنند. وقتی مراحل از ابتدا تا انتها طی شد، نخ در قسمت زانو قرار می‌گیرد و مجدداً بازیکنان باید مراحل آن را طی کنند.

در فرایند بازی، تک تک بچه‌ها به ترتیب می‌بازند و از بازی خارج می‌شوند؛ اما اگر یکی از بازیکنان موفق شود به مرحله نهایی برسد، هم گروهی‌های او که در مراحل قبلی باخته‌اند، می‌توانند به بازی ادامه دهند. در غیر این صورت، گروه بازنده اعلام شده و جای او با تیم دیگر عوض می‌شود.

قوانین بازی کش بازی کودکانه

فکر نکنید که قوانین و مقررات تنها برای دنیای ما بزرگترها است. کودکان که با بازی کردن زندگی می‌کنند، به قوانین نیاز دارند تا بتوانند با تعامل و همکاری در کنار یکدیگر بازی کنند و اوقات خوبی را بسازند. وجود قوانین نظم را در بازی جاری می‌کند و باعث می‌شود که همه کودکان به صورت عادلانه از امتیازات بازی بهره‌مند شوند و همه شرایط یکسانی داشته باشند. کش بازی به عنوان یک بازی محلی جذاب نیز دارای قوانین متعددی است. در ادامه با برخی از آن‌ها آشنا خواهیم شد.

قوانین بازی محلی کش بازی:

 1. تعداد بچه‌ها باید بیش از ۲ نفر باشد.
 2. بچه‌ها (هر تعدادی که باشند) باید گروه‌هایی با اعضای مساوی را تشکیل دهند.
 3. ارتفاع کش از دو طرف باید به یک اندازه باشد.
 4. وقتی بازیکن اقدام به پرش می‌کند، باید روی دو طناب فرود آید و نه یکی.
 5. بازیکنان یک تیم که از دور رقابت خارج شده‌اند تنها به شرطی می‌توانند بازگردند که نفرات آخر تیم تا مرحله نهایی با موفقیت جلو بروند.
 6. کسانی که می‌بازند باید باخت خود را بپذیرند و به قوانین احترام بگذارند.
 7. تیمی که به صورت کلی می‌بازد، می‌بایست جای خود را به تیم مقابل بدهد.

هدف کش بازی کودکانه

بازی کردن کودکان را سرگرم می‌کند و باعث می‌شود لحظات شاد و دلپذیری داشته باشند. البته هدف از بازی کردن صرفاً سرگرم شدن نیست. با بازی کردن می‌توان بسیاری از مفاهیم را آموخت و سلامت جسم و روان را تقویت نمود. اگرچه سرگرم شدن هدف مشترک همه بازی‌ها است، اما هر بازی هدف خاصی را دنبال می‌کند که کودکان در صورت تکرار به آن دست پیدا می‌کنند.

هدف کش بازی کودکانه، تقویت مهارت ارتباطی و تعاملات گروهی است. این بازی که به صورت گروهی جریان دارد، به کودک می‌آموزد که چطور با دیگران وارد رقابت شود و به صورت تیمی کار کند. احترام به قوانین و رعایت نظم از دیگر مواردی است که کودکان در حین کش بازی یاد می‌گیرند. به علاوه کش بازی نوعی ورزش بوده و برای تقویت عضلات پا در کودکان مفید است.

جمع‌بندی

کودکان برای کش بازی با محدودیت سنی روبرو نیستند و کودکان و نوجوانان می‌توانند با اجرای آن یک بازی جذاب و بی‌نظیر را تجربه کنند. آنچه اهمیت دارد، اجرای صحیح کش بازی بر اساس قوانینی است که برای آن تعریف شده و کودکان موظف‌اند به آن احترام بگذارند.

بازی کش بازی چه نوع بازی است؟+ شرح بازی

 

گردآوری توسط بخش بازیهای محلی،بازی های بومی سایت آکا
پربازدیدها
تبلیغات