تست هوش وکسلر

آکاایران: تست وکسلر (آزمون WAIS) از انواع تست هوش به شمار می‌آید که اولین بار در سال ۱۹۵۵ منتشر شد. تست هوش وکسلر به منظور ارزیابی میزان هوش در بزرگسالان و نوجوانان طراحی شده است. این تست توسط «دیوید وکسلر» (David Wechsler) ابداع شد که معتقد بود هوش ترکیبی از چندین توانایی مختلف ذهنی است و تنها به یک عامل کلی خلاصه نمی‌شود.

تست هوش وکسلر در میان انواع تست‌های هوش موجود در بازار، یکی از رایج‌ترین و درعین حال معتبرترین تست‌ها می‌باشد. تست هوش وکسلر برای هر سه گروه سنی کودکان پیش دبستانی، دانش آموزان و بزرگسالان قابل استفاده است و در سه زمینه مهارت‌های کلامی، مهارت‌های عملی و نمره هوش کلی، میزان توانایی‌های فرد را مشخص می‌کند.

اگر دوست دارید بدانید که در WISC-V (مقیاس هوش وکسلر برای کودکان، ویرایش پنجم) از کودک شما چه نوع سؤالاتی پرسیده می شود؟ در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا,هفت مثال از پنج آزمون فرعی ارائه شده در WISC-V آورده شده است. با ما همراه باشید.

تست هوش وکسلر

WISC-V نمونه سوال شماره 1 - استدلال سیال، وزن های شکل:

والدین، به فرزندتان بگویید: وزن کدام یک از اینها (به گزینه های پاسخ اشاره کنید) با این (به ستاره سمت چپ علامت سوال اشاره کنید) یکسان است؟

تست هوش وکسلر

WISC-V نمونه سوال شماره 2 - درک کلامی، واژگان :

والدین، به فرزندتان بگویید: «می خواهم چند عکس به شما نشان دهم. ابتدا یک کلمه به شما می گویم و سپس می خواهم به تصویر آن کلمه اشاره کنید. شروع کنیم! حالا به صفحه هوا اشاره کنید.»

تست هوش وکسلر

WISC-V نمونه سوال شماره 3 - درک کلامی، شباهت ها :

والدین، این سوال را با صدای بلند از فرزندتان بپرسید: "صبح و بعدازظهر چقدر شبیه هم هستند؟" (پاسخ: هر دو بار در روز هستند.)

 

WISC-V نمونه سوال شماره 4 - استدلال سیال، استدلال ماتریسی/ ماتریس های ترتیب :

پدر و مادر، این را به فرزندتان بگویید: «آیا اشکال داخل این جعبه ها را می بینید؟ آنها یک الگو را تشکیل می دهند. شکل را در ردیف پاسخ زیر که الگو را ادامه می دهد، انتخاب کنید.

تست هوش وکسلر

WISC-V نمونه سوال شماره 5 - حافظه کاری، بازه رقمی :

والدین، به فرزندتان بگویید: «بیا یک بازی انجام دهیم. من می خواهم چند عدد بگویم. وقتی کارم تمام شد، می‌خواهم آنها را دقیقاً همانطور که گفتم تکرار کنید.» سپس اعداد زیر را کاملاً واضح با یک عدد در ثانیه بخوانید:

9 – 4 – 2 – 7 – 8 – 0 – 3

مطمئن شوید که ثبت صدای خود را در پایان سریال تغییر دهید تا فرزندتان بداند تمام شده است و زمان آن است که دنباله اعداد را برای شما تکرار کند.

پاسخ ها: 2، 4 از چپ، هر دو بار در روز، 2، 9-4-2-7-8-0-3

 

6. استدلال فضایی بصری - سوال معمای تصویری :

آزمون فرعی توانایی فرزند شما در تجزیه و تحلیل و ترکیب اطلاعات بصری - فضایی را اندازه گیری می کند. در عرض 30 ثانیه، کودک شما یک پازل کامل شده را مشاهده می کند، سپس 3 قطعه را انتخاب می کند که در صورت ترکیب، آن پازل را می سازد. در برخی موارد، 1 یا بیشتر از قطعات باید به صورت ذهنی چرخانده شوند تا در پازل قرار گیرند.

والدین، به فرزند خود بگویید: «به شکل بالا نگاه کنید. این یک پازل کامل است. برای تکمیل پازل، 3 قطعه زیر را انتخاب کنید که ترکیب می شوند.

با سخت تر شدن پازل ها، کودک شما ممکن است مجبور شود 1 یا چند قطعه پازل را به صورت ذهنی بچرخاند تا در پازل جا بیفتد.

- پاسخ های فرزند شما می تواند به هر ترتیبی باشد.

- فرزند شما می تواند به اعدادی که پاسخ های او را تشکیل می دهند اشاره کند یا با صدای بلند بگوید.

- کودک شما باید 3 قطعه را انتخاب کند. در برخی موارد، 2 قطعه ممکن است پازل را کامل کند، اما این پاسخ صحیح نیست. همیشه 3 قطعه وجود دارد که با هم ترکیب می شوند تا پازل را تشکیل دهند.

*در آزمون، دانش آموزان 30 ثانیه فرصت دارند تا پاسخ دهند. زمان بندی از انتهای سوال پرسیده شده شروع می شود. وقتی در حال تمرین این مهارت هستید، نگران زمان بندی آن نباشید. کودک شما با تمرین سریعتر می شود. فقط بدانید که این یک بخش زمان بندی شده از آزمون است.

 

تست هوش وکسلر

پاسخ: 1، 3، 5

 

7. استدلال سیال - استدلال ماتریسی - قیاس

با هر سوال، در اینجا چیزی است که باید بگویید و انجام دهید:

آیا این 4 جعبه را می بینید؟ در ردیف بالا، تصاویر به روشی خاص کنار هم قرار می گیرند.

(به دو تصویر در بالا اشاره کنید و مطمئن شوید که فرزندتان می بیند که چگونه با هم هستند).

حالا به ردیف پایین نگاه کنید. آیا جعبه خالی را می بینید؟ کدام یک از 4 تصویر در ردیف پاسخ (به ردیف پاسخ اشاره کنید) با تصویر در کادر پایین مطابقت دارد، همانطور که 2 تصویر در ردیف نوک با هم هستند؟

تست هوش وکسلر

گردآوری توسط بخش تست هوش ،سوال هوش،چیستان،معما سایت آکا
تبلیغات