در این بخش از سایت آکاایران آموزش حل مکعب روبیک را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

مکعب روبیک

مکعب روبیک

مکعب روبیک یک جورچین مکانیکی است که در سال ۱۹۷۴ توسط یک مجسمه ساز و پروفسور معمار مجارستانی به نام ارنو روبیک ابداع شد. نام اصلی آن “مکعب جادویی” است که توسط مخترع آن نام گذاری شده است.

در سال های بعد مدل های دیگری از آن درست شد، از جمله : ۲×۲×۲ (مکعب جیبی، مینی مکعب و یا مکعب یخی)، ۳×۳×۳ (مکعب استاندارد) ، ۴×۴×۴ (انتقام روبیک، یا مکعب استاد) و ۵×۵×۵ ( مکعب پروفسورها ) و به تازگی اندازه های بزرگتر نیز درست شده اند (وی کیوب ۶ و وی کیوب ۷). بزگترین مکعبی که تا به امروز درست شده است، در ابعاد ۱۷×۱۷×۱۷ می باشد.

این اسباب بازی در سال ۱۹۸۰ به افتخار سازنده آن به “مکعب روبیک” تغییر نام یافت و برنده جایزه ویژه بهترین پازل جهان در آلمان شد و گفته می شود پرفروشترین اسباب بازی جهان با ۳۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ عدد است.

مکعب روبیک

حل مکعب روبیک

اگر شما هم جزء اون دسته ای هستید که این مکعب رو دارید و حسابی رو اعصابتان رفته و هنوز نتونستید اون رو درست کنید امروز میخوایم در این جا مکعب روبیک ۳*۳ رو آموزش بدیم.

ولی حتما تا آخر آموزش رو ادامه بدین چون ممکنه در اینجا راه حل های زیباتری رو مشاهده کنید و بتونبد مکعب روبیک رو در مدت زمان کمتری حل کنید.

 

در ابتدا باید با معانی فرمول هایی که با آنها قصد حل مکعب روبیک را داریم آشنا شویم .

تذکر ۱ =توجه داشته باشید که i (حرف آی کوچک لاتین) به معنی چرخش در خلاف جهت عقربه های ساعت است.

تذکر ۲=صفحه قرمز باید در روبه روی ما قرار داشته باشند تا تصاویر زیر به درستی معنای خود را بیان کنند.

تذکر ۳=به حرکت ال و ال آی توجه بیشتری کنید.

F

Fi

R

Ri

L

Li

T

Ti

D

Di

 

در این مرحله ما باید یک مثبت از رنگی که میخواهیم حل مکعب روبیک را با آن شروع کنیم ایجاد کنیم.(مانند شکل)

همانطور که در شکل میبینید فعلا رنگ های خاکستری برای ما مهم نیست.

 

مکعب روبیک

مکعب روبیک

اگر توانستیدکه به شکل بالا دست پیدا کنید از این مرحله عبور کنید.

اما اگر نتوانستید، به عنوان راهنمایی بایدبگویم که اگر مثلا شما می خواهید قطعه سبز-قرمز را به جای خود انتقال بدهد باید ابتدا آن را به صفحه پایین انتقال دهید و سپس آنرا با مرکز قرمز مچ کنید (یکی کنید)(هنوز قطعه سبز-قرمز در صفحه پایین است) و با حرکت ۱۸۰ درجه آن را بین مرکز های قرمز و سبز قرار هید

تذکر= توجه داشته باشید که تا حد امکان در هنگام ایجاد مثبت،قطعه هایی که به جای درست خود انتقال داده اید خراب نکنید.

اگر توانستید به شکل بالا دست پیدا کنید از این مرحله عبور کنید.

اما اگر نتوانستید، یک راه دیگر غیر از روش مرحله قبل نیز وجود دارد که البته فهمیدنش کمی مشکل است اما وقتی یاد گرفتید خیلی کمکتان می کند البته اگر این روش را یاد نگرفتید مهم نیست، به مرحله بعد بروید.

این روش بیان میکند که ما ابتدا در صفحه مقابل سبز (اگر مکعب تان مانند مکعب بالا باشید رنگ مقابل سبز، آبی است در این جا نیز فرض را بر آبی میگذاریم) یک مثبت سبز که مرکز آن آبی است ایجاد کنیم و تا زمانی که مثبت ایجاد نشده است به رنگ های دیگر مراکز توجهی نداریم

وقتی مثبت سبز با مرکزیت آبی ایجاد شد یک به یک قطعه ها را به روی مرکزی میبریم که همرنگ آن قطعه باشد سپس با حرکت 180 درجه آن را به صفحه سبز انتقال میدهیم تا به شکل بالا دست پیدا کنیم.

برای اینکه بتوانید قطعه های گوشه در این مرحله را به جای خود انتقال دهید باید از فرمول Ri Di R D استفاده کنید.

اما مکعب را به چه حالتی در دستمان بگیریم و چه زمانی میتوانیم از فرمول استفاده کنیم؟

ابتدا باید قطعه ای که مثلا در اینجا شامل رنگ های زرد-سبز-قرمز است را پیدا کنید و آنرا به صفحه پایین انتقال دهید، سپس آنرا به زیر جای صحیح خود انتقال دهید.(ترجیحا قطعه ای را انتخاب کنید که در صفحه پایین (صفحه خاکستری) باشد)

سپس در حالی که قطعه زرد-سبز-قرمز در سمت راست و پایین صفحه رو به روی ما قرار دارد فرمول را انجام میدهیم. توجه داشته باشید که در اکثر موارد باید چند مرتبه فرمول را انجام دهید و خوب است بدانید که اگر این فرمول را 6 مرتبه بصورت پیوسته انجام دهید مکعب هیچ تغییری نمی کند و همه قطعه ها به مکان قبل از انجام فرمول بر می گردند.

مکعب روبیک

آموزش حل مکعب روبیک

برای اینکه بتوانیم به هدف این گام برسیم باید مثلا قطعه زرد-قرمز را در حالتی مانند یکی از شکل های زیر قرار دهیم.

مکعب روبیک

مکعب روبیک

 

مکعب روبیک

آموزش حل مکعب روبیک

اگر در شکل های بالا دقت کنید متوجه تفاوت آنها میشوید. در شکل سمت راست شما قطعه مذکور باید به سمت چپ انتقال پیدا کند اما در شکل سمت چپ شما قطعه مذکور باید به سمت راست جابجا شود.

اگر به تصاویر زیر دقت فرمایید، نیازی به توضیحات دیگر نیست.

مکعب روبیک

آموزش حل مکعب روبیک

مکعب روبیک

آموزش حل مکعب روبیک

تذکر مهم: ممکن است آن قطعه ای که باید در لایه دوم بصورت صحیح قرار گیرد، در لایه بالا نباشد تا براحتی بتوانیم از فرمول های گفته شده استفاده کنیم ( یعنی در لایه دوم باشد اما صحیح قرار نگرفته باشد). در این حالت ما میتوانیم از همین فرمول ها استفاده کنیم تا یک قطعه اشتباه را به مکانی که قطعه مورد نیاز ما در آنجا قرار دارد انتقال دهیم تا قطعه مورد نیاز ما به لایه بالا انتقال پیدا کند. سپس از فرمول های مذکور کمک می گیریم.

 

رکورد حل مکعب روبیک

مسابقات سرعت حل مکعب روبیک در شهر «شچچین» لهستان برگزار شد. در این مسابقات، «مارسین کوالسزیک» توانست با چشمان بسته یک مکعب روبیک را ظرف مدت تنها ۲۱ ثانیه و ۱۷ صدم ثانیه در حالی که چشمانش بسته بود حل کند. وی بدین ترتیب رکورد قبلی که با ۲۳ ثانیه و ۱۹ صدم ثانیه در اختیار خودش بود را دوباره بهبود بخشید.

رکورد حل مکعب روبیک

به گزارش ساعت 24 به نقل از ایسنا، کوالسزیک پیش از بستن چشمانش محل مکعب های رنگی را در ذهنش حفظ کرده و سپس با کمک حافظه قوی مکعب روبیک را حل می کند. وی سابقه حضور در ۳۳ دوره از مسابقات مکعب روبیک را در کارنامه خود دارد و توانسته در این مسابقات عناوین متعددی را نیز به دست آورد. در یکی از این عناوین، وی ضمن به خاطر سپردن الگوهای ۴۱ مکعب روبیک توانست ظرف مدت ۵۴ دقیقه و ۱۴ ثانیه با چشمان بسته همه آنها را کامل کند.

گردآوری توسط بخش تست هوش ،سوال هوش،چیستان،معما سایت آکا
مراحل حل مکعب روبیک

مراحل حل مکعب روبیک

آکاایران: مراحل حل مکعب روبیک آکاایران: مراحل حل مکعب روبیک معمای حل مکعب روبیک بسیار دشوار است افراد کمی می توانند این مکعب را درست نم
فرمول ریاضی جدید برای حل مکعب روبیک

فرمول ریاضی جدید برای حل مکعب روبیک

آکاایران: فرمول ریاضی نوین برای حل مکعب روبیک آکاایران: ریاضیدانان “ام. آی. تی” با تعیین ارتباط میان اعداد مکعب روبیک و حداکثر تعداد حرکات مورد نی
اموزش کامل حل کردن مکعب روبیک

اموزش کامل حل کردن مکعب روبیک

آکاایران اگر شما هم جزء اون دسته ای هستید که این مکعب رو دارید و حسابی رو اعصابتان رفته و هنوز نتونستید اون رو درست کنید امروز میخوایم در این جا م
مکعب روبیک

مکعب روبیک

در این بخش از سایت آکاایران آموزش حل مکعب روبیک را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد. مکعب روبیک مکعب روبیک ی
حل مکعب روبیک 2*2

حل مکعب روبیک 2*2

مکعب 2*2 همانطور که در شکل مشخص است ،فقط از یک نوع مکعب تشکیل شده است --------> مکعب گوشه ای دیگر نه مکعب لبه ای داریم و
آموزش راه حل مکعب روبیک

آموزش راه حل مکعب روبیک

روش حل مکعب روبیک اگر شما هم جزء اون دسته ای هستید که این مکعب رو دارید و حسابی رو اعصابتان رفته و هنوز نتونستید اون رو درس
صفحه 1 از 1
تبلیغات